• Nasz patron

        • Król Stefan Batory

        • „Był to Pan wysokiej urody, i krasny dosyć, twarzy pociągłej, płci rumiano czarnej, włosów czarnych, a zębów dziwnie białych, nosa kęs zakrzywionego, z jakim pospolicie Attylę malują.”

          Kronika wszystkiego świata Marcina Bielskiego

          KRÓL STEFAN BATORY

           

           

          Stephanus, Dei gratia rex Poloniae et magnus dux Lithuaniae, Russiae, Prussiae, Masoviae, Samogitiae, Kiioviae, Volhyniae, Podlachiae, Livoniaeque, necnon princeps Transylvaniae.

          Stefan, z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podlaski, inflancki, a także książę siedmiogrodzki.

           

          Urodzony 27 września 1533 r. w Szilágysomlyó, syn Stefana Batorego i Katarzyny Telegdi. Od 1571 r. książę siedmiogrodzki, a od 1576 r. mąż Anny Jagiellonki i iure uxoris król Polski. Wybrany na władcę Polski przez szlachtę wbrew większości magnatów i biskupów popierających cesarza Maksymiliana II Habsburga.

          Dzięki szybkiemu przybyciu z Siedmiogrodu i rychłej śmierci Maksymiliana, Stefan Batory objął tron bez walki. 1 maja 1576 r. w katedrze wawelskiej biskup kujawski Stanisław Karnkowski udzielił Stefanowi Batoremu ślubu z Anną Jagiellonką i koronował na króla Polski. Wyboru Batorego na króla Polski nie uznał Gdańsk. Spowodowało to natychmiastowe oblężenie miasta przez króla w 1577 r. Konflikt zakończył się kompromisem. Gdańsk zapłacił odszkodowanie, które pozwoliło Batoremu na rozpoczęcie wojny z Rosją o Inflanty. Przeprowadził trzy zwycięskie wyprawy wojenne na Moskwę, podczas których zdobył: Połock, Wielkie Łuki i oblegał Psków. Na mocy dziesięcioletniego rozejmu podpisanego w 1582r. w Jamie Zapolskim Polska otrzymała Inflanty i zatrzymała Ziemię Połocką.

          Batory większość czasu spędzał na wojnach, ponieważ wojna i polityka interesowały go bez reszty.

          Był wspaniałym wodzem i organizatorem. Jego zasługi to m.in. stworzenie piechoty wybranieckiej, rekrutowanej z chłopów królewskich oraz unowocześnienie artylerii, co pod koniec XVI w. wydatnie wzmocniło siłę Polski.

          Batory miał staranne wykształcenie, znał kilka języków (oprócz ojczystego języka węgierskiego władał biegle łaciną, włoskim i niemieckim), choć polskiego nigdy się nie nauczył. Interesował się kulturą i nauką  (m.in. założył Uniwersytet Wileński). Był zwolennikiem tolerancji religijnej. Stefan Batory był jednym z najwybitniejszych władców polskich. Obowiązki monarsze spełniał zgodnie z najżywotniejszymi interesami Rzeczypospolitej.

          Zmarł 12 grudnia 1586 roku w Grodnie. Pochowany został w katedrze wawelskiej w Krakowie.

          podpis 

        • Obrzędowość naszej szkoły

        • OBRZĘDOWOŚĆ NASZEJ SZKOŁY ZWIĄZANA Z POSTACIĄ PATRONA

          Stefan Batory od początku istnienia szkoły był jej patronem. Z wielką pieczołowitością pielęgnujemy pamięć o królu podczas corocznego Święta Patrona. Odbywa się uroczysta akademia, konkurs wiedzy o życiu Patrona, konkursy plastyczne na najoryginalniejszy wizerunek postaci Patrona czy jego ilustrowane dzieje. Działania te mają charakter oficjalny i odświętny. Przedstawiane poniżej obrzędy są imprezami cyklicznymi. Koncepcje projektów to zabawy dydaktyczne, które pełnią funkcje integrujące społeczność szkolną wokół wzoru osobowego Patrona Szkoły Stefana Batorego. Jednocześnie walory krajobrazowe Puszczy Kampinoskiej staja się doskonałym miejscem działań proekologicznych.
          Obrzędy od wielu lat wpisały w klimat wychowawczy szkoły. Realizują następujące cele: integracja zespołów klasowych, włączanie nowych zespołów w zbiorowość o określonym systemie wartości, kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych, wdrażanie do zachowań proekologicznych, nauka hymnu szkoły. Realizacja projektów polega na zorganizowaniu rajdów po Puszczy, w czasie których uczniowie wykonują różne zadania wg EDYKTU KRÓLA, jednocześnie zdobywają trofea: Klasy IV podczas wrześniowego rajdu otrzęsinowego zdobywają LIST ŻELAZNY ŻAKA Klasy V odbywają jesienna wyprawę po KRÓLEWSKI SKARB Klasy VI wyruszają na nocny rajd po KRÓLEWSKIE PIECZĘCIE

    • Hymn Szkoły Podstawowej im. Stefana Batorego w Lesznie

       

       

      1. Przed majestatem Króla Batorego

      ze czcią pokornie pochylamy skroń.

      Męstwo i mądrość to są cnoty Jego,

      naukę, pracę cenimy jak On.

       

      Ref.:  Popatrz Królu, Polsce służymy jak Ty,

               Popatrz Królu, wolność jak słońce nam lśni.

       

      1. Godny i dumny Ty nasz Orle Biały,

      pod Twą koroną rycerz szedł na bój.

      Pod Twoje skrzydła żołnierze stawali,

      w Twojej obronie stawał naród Twój.