• Poradniki dla rodziców

• Jak pomóc pierwszoklasiście?- wskazówki dla rodziców

Początek roku szkolnego dla wielu siedmiolatków oznacza ogromną życiową zmianę – rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej. By proces przystosowania się do szkoły przebiegł bezboleśnie, warto dziecko do niego przygotować.

Pozytywne nastawienie

W rozmowach przedstawiajmy dziecku szkołę jako przyjazne miejsce, gdzie zawrze dużo znajomości,          a także nauczy się wiele nowych, ciekawych wiadomości i umiejętności. Dobrym pomysłem jest wspólne oglądanie zdjęć, z okresu szkolnego rodziców, przy którym mama i tata  powspominają zabawne sytuacje     z czasów, gdy sami byli uczniami oraz opowiedzą o przyjaźniach, które wtedy zawarli.

Z wizytą w szkole

Warto również pokusić się o wycieczkę do szkoły, w której dziecko będzie zaczynać naukę. W bieżącym okresie pandemii wycieczkę tę można odbyć poprzez stronę internetową szkoły, prezentującą galerię zdjęć  z różnych wydarzeń szkolnych. W ten sposób przyszły uczeń pozna nie tyle sam budynek, ale zobaczy swoich starszych kolegów w czasie ich szkolnej aktywności, z którymi będzie spędzał kilka kolejnych lat życia.

Rozmowa

Rozmowa z dzieckiem to podstawa przygotowania do rozpoczęcia nauki. Podpytanie czego się boi, może być pierwszym krokiem do rozwiania strachu. Umiejętność słuchania naszej pociechy i rozmawiania z nią zaprocentuje. Ważne jest poruszanie różnych tematów, zadawanie pytań, wymienianie poglądów                   i podtrzymywanie dialogu z dzieckiem. Dziecko należy chwalić za dobre zachowanie i ganić za niewłaściwe. Zawsze przy tym trzeba mu wyjaśnić, co zrobiło źle. Działania te wpłyną pozytywnie na jego poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie do rodziców.

Nowe obowiązki

Z rozpoczęciem nauki w szkole wiąże się wiele obowiązków, jak odrabianie lekcji, codzienne pakowanie plecaka czy też wykonywanie poleceń nauczyciela. Dla pierwszoklasisty są one nowością i mogą budzić lęk. Rodzice powinni zatem przygotować swoją pociechę do nowych zadań. Wspólne ustalenie rozkładu dnia,     z podziałem na odrabianie lekcji, odpoczynek, aktywność fizyczną i wyznaczenie stałej godziny pójścia spać zorganizuje dziecku i rodzicom czas.

Samodzielność

Niezwykle istotne jest również to, by nasze dziecko stawało się coraz bardziej samodzielne                            i odpowiedzialne. Nie będziemy mu przecież mogli towarzyszyć przez cały dzień, a nauczyciel będzie miał pod opieką również inne dzieci. Dziecko powinno nauczyć się samo podejmować decyzje, oczywiście na swoją miarę – np. co chciałoby robić, czy jak się ubrać. Ważne również jest, by rodzice nie wyręczali siedmiolatka w czynnościach, z którymi da sobie radę. Wyniesienie śmieci, posprzątanie pokoju, zatemperowanie ołówka czy spakowanie własnego plecaka to nie są rzeczy trudne, a dla dziecka są to wyzwania, których pokonanie buduje wiarę w siebie. Nie należy go oczywiście zostawiać samego z dużymi problemami. Dziecko zawsze musi czuć, że znajdzie w rodzicu oparcie.

Szkoła to na początku nauka pisania, czytania i liczenia. Aby dziecko poradziło sobie z lekcjami, należy wzmacniać w nim poczucie odpowiedzialności oraz rozbudzać ciekawość. Należy także pamiętać o tym, że siedmiolatki nie są w stanie skoncentrować się na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Warto zatem połączyć odrabianie prac domowych z zabawą lub organizować co jakiś czas przerwy, np. na krótki spacer.

Szkoła to miejsce, gdzie dziecko ma się uczyć, a nie być we wszystkim najlepsze

Oczekiwania rodziców powinny zatem iść w parze z jego możliwościami. W przeciwnym wypadku zapał pierwszoklasisty szybko minie, a ponowne zainteresowanie dziecka szkołą i nauką nie będzie już takie proste.