Mały Pitagoras
W roku szkolnym 2021/2022 odbyła się XXIX edycja konkursu powiatowego Mały Pitagoras.
Etap szkolny odbył się w listopadzie, przystąpiło do niego 43 uczniów z naszej szkoły z klas IV -VIII.
Do drugiego etapu zakwalifikowało się 20 reprezentantów „Batorego”.
W maju w Szkole Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim odbyły się ostateczne zmagania młodych matematyków.
Nasi uczniowie uzyskali następujące wyniki:
Michał Maj – II miejsce na poziomie klas VII
Marcel Kawecki i Wiktor Rutkowski – wyróżnienie na poziomie klas VII
Mirosław Nalewajko, Hanna Jones i Rafał Grzeszczuk – II miejsce na poziomie klas VIII
Agata Koteras, Kacper Myśliwiec i Maja Łuczko – wyróżnienie na poziomie klas VIII
Wszystkim bardzo gorąco gratulujemy.
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Puchacz Piotr"
10 maja 2022r. zwycięzcy I etapu konkursu matematycznego zmierzyli się z zadaniami w II etapie. Kolejny raz uczestnicy sprawdzili swoje umiejętności matematyczne uzyskując wysokie wyniki.
Zwyciężczynią II etapu została Blanka Białecka z kl. IIIa i jest zaproszona do III etapu konkursu.
Gratulujemy wyników i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
Wycieczka klas 7b, 7c i 7e do Krakowa i Zakopanego
W ramach programu „Poznaj Polskę” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w dniach 16 – 20 maja 2022 r. uczniowie odwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, miejsca związane z życiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krakowie, Bachledówkę i Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Zwiedzali z przewodnikiem Kraków i Zakopane.
Całkowity koszt zadania wynosi 26 297,00 zł, wkład własny 5 259,40 zł.
11
Lekcja historii
Niezapomniana lekcja historii
W piątek 22 kwietnia 2022r. udaliśmy się – klasa 8c, na spacer po Warszawie śladami bohaterów »Kamieni na szaniec« Aleksandra Kamińskiego.
Zaczęliśmy od wizyty w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali Alek, Zośka, Rudy i Krzysztof Kamil Baczyński.
Sympatyczna licealistka przedstawiła krótką prezentację o akcji pod Arsenałem i dowiedzieliśmy się, co ciekawe, że Zośka, Alek i Rudy są pochowani w takiej kolejności, w jakiej siedzieli w szkolnych ławkach.Następnie, zgodnie z planem, wyruszyliśmy na spacer śladem więźniarki przewożącej w marcu 1943r. Rudego z alei Szucha na Pawiak. W Mauzoleum Walki i Męczeństwa obejrzeliśmy film dokumentalny o bestialskim zwalczaniu Polaków przez gestapowców. Mogliśmy sobie wyobrazić, przez co przechodzili torturowani podczas niekończących się przesłuchań więźniowie. Potem udaliśmy się pod pomnik Mikołaja Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu. Przypomnieliśmy sobie najbardziej spektakularną akcję małego sabotażu w brawurowym wykonaniu jednego z harcerzy, Alka.
Zapaliliśmy znicz i odczytaliśmy wiersz upamiętniający poetę, mistrza metafory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w miejscu śmierci na Placu Teatralnym.
Idąc w kierunku Arsenału – obecnego Muzeum Archeologicznego, zatrzymaliśmy się przy zachowanych na chodniku śladach po murach getta. W skupieniu wysłuchaliśmy opowieści o getcie warszawskim i o nieludzkich warunkach życia, które tam panowały. Warto zaznaczyć, że w rolę przewodnika wcielali się kolejni uczniowie, wcześniej przygotowani przybliżali nam wydarzenia z czasów II wojny światowej. Nauczyciele stali się uczestnikami, słuchaczami.
U zbiegu ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewki, czyli miejscu, w którym przeprowadzono słynną akcję pod Arsenałem przenieśliśmy się w wir walki o odbicie Rudego. Nigdy już nie trafił na Pawiak, ale my tam też skierowaliśmy nasze kroki. W Muzeum Więzienia Pawiak zapoznaliśmy się z codziennym życiem więźniów oraz mieliśmy okazję zobaczyć wzruszające pamiątki. Najbardziej poruszyły nas listy pisane przez więźniów do swoich bliskich. Nie wiedzieli, co się z nimi i kiedy stanie. Mieli bardzo małe szanse na zobaczenie się z rodziną. Niemcy okrutnie ich torturowali za to, że byli Polakami, warszawiakami.
Wycieczkę zakończyliśmy na Cmentarzu Powązkowskim. Zapaliliśmy znicze na grobach dzielnej trójki głównych bohaterów lektury – Aleksandra Dawidowskiego Alka, Jana Bytnara Rudego i Tadeusza Zawadzkiego Zośkę.
Dzień ten był niezwykły, wiele się nauczyliśmy. Mieliśmy okazję nabrać doświadczenia w zgłębianiu i przekazywaniu wiedzy. Udział w wyjeździe przybliżył nam temat II wojny światowej. Mogliśmy docenić wkład i poświęcenie w walce o ojczyznę. Wzięliśmy udział w ciekawej lekcji historii, która uświadomiła nam, jak spokojna codzienna egzystencja może zmienić się w walkę o przetrwanie, o wolność.
Chętnie wybierzemy się ponownie na podobną eskapadę, by w tak atrakcyjny sposób nauczyć się jeszcze więcej.
Hanna Jones
Agata Koteras
Wiktoria Słomka
Dzień Flagi
Z okazji Święta Flagi uczniowie klas młodszych obecni na zajęciach świetlicowych asystowali Panu Dyrektorowi w uroczystym zawieszeniu flag-Polski ,Uniii Europejskiej i Szkoły imienia Stefana Batorego w Lesznie. Flagi dodatkowo udekorowane były wstążkami w kolorach flagi Ukrainy w ramach solidarności z goszczącymi u nas kolegami, którzy na terenie naszej Gminy znaleźli schronienie przed wojną.
8
Ciekawe lekcje
Lekcja historii w klasie 5c z elementami dramy. Uczniowie pod kierunkiem pana Pawła Tchorka poznawali historię początku państwa polskiego.
Projekt Bakcyl
Klasy 7 w ramach zajęć matematyki i informatyki uczestniczyły w nieodpłatnych lekcjach on-line realizowanych w ramach projektu Bakcyl z obszaru bankowości, finansów osobistych i cyberbezpieczeństwa.
Więcej informacji na temat szerokiej oferty edukacyjnej przygotowanej przez Fundację Warszawskiego Instytutu Bankowości znajdziemy na stronie: https://bakcyl.wib.org.pl/
Rowerowy Maj 4-31 maja 2022r.
Po raz kolejny przystępujemy do akcji Rowerowy Maj.
Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do przedszkola czy szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.
Zapraszamy dzieci, rodziców, grono nauczycielskie i pracowników naszej szkoły do udziału w kampanii Rowerowy Maj, która poprzez zabawę, połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii.
Zgody, regulamin akcji i inne materiały zostały przesłane przez Librusa oraz znajdują się na stronie Rowerowy maj
Konkurs Piosenki Angielskiej
27. 04. w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej dla uczniów klas I-III. Wzięło w nim udział aż 43 młodych wykonawców.
Wszyscy wykazali się ogromnym talentem, pomysłowością i profesjonalizmem. Jury oraz publiczność byli pod ogromnym wrażeniem.
Oto laureaci naszego konkursu:
Miejsce pierwsze - Władysław Sender klasa IIIc, w repertuarze Franka Sinatry My way
Miejsce drugie - Maria Sobczyk klasa IIB, z piosenką Messy bedroom
Miejsce trzecie - Maciej Zwoliński i Szymon Mańturzyk klasa IIC, z piosenką Messy bedroom
GRATULACJE!
Świąteczny czas..
Wielkanoc w Ukrainie wypada w innym czasie niż w Polsce, jednak jest celebrowana podobnie, jak w Polsce.
Na zajęciach dzieci z Ukrainy poznawały zwyczaje wielkanocne, podobieństwa i różnice w obchodzeniu Świąt Wielkanocnych w Polsce i na Ukrainie.
Dzisiaj dzieliliśmy się jajkiem i składaliśmy życzenia.
1
Wielkanocne warszaty
Klasy 2c oraz 2d uczestniczyły w Warsztatach Wielkanocnych w Karczmie Bednarskiej. Na wstępie dzieci przypomniały sobie jakie są tradycyjne Wielkanocne potrawy. Następnie własnoręcznie wykonały: sałatkę jarzynową, jajka faszerowane, kruche ciasteczka oraz mazurki. Po ciężkiej pracy odbyła się wielka uczta. Z pełnymi brzuchami i wielkimi uśmiechami wróciliśmy do szkoły.
Dzień bez plecaka
29 marca w naszej szkole odbyła się akcja „Dzień bez plecaka”, która pokazała, jak bardzo kreatywni są uczniowie naszej szkoły. Zaskoczyli nas niesamowitymi pomysłami zastąpienia szkolnego tornistera. Zamiast plecaka pojawiły się m.in. nosidełka dla niemowląt, walizki, transporterki dla kota, wiadra, kartony, pudła, kosze, szuflada i… wózek sklepowy..
Kolorowo i wesoło
Oj dzieje się, dzieje w naszej szkole, wiosna zawitała do nas na dobre. Przywitaliśmy ją na kolorowo.
21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego - pierwszy Dzień Wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki.
Nasi uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły w tym dniu ubrali kolorowe skarpetki na znak solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa.
Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
1
Wspieramy ogrody zoologiczne
Szanowni Państwo! Drodzy uczniowie!
Zwracamy się z serdeczną prośbą o wsparcie akcji pomocy ogrodom zoologicznym na Ukrainie.
Obok zbrodniczych działań przeciw ludności cywilnej w ostatnich dniach rosyjski okupant dokonał barbarzyńskich
bombardowań ukraińskich ogrodów zoologicznych zabijając rzadkie i bezbronne zwierzęta.
Pomoc organizuje Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie.
Szczegóły akcji pomocowej znajdują się na stronie Warszawskiego ZOO
Woda dla sąsiada z Afryki
14 marca 2022r nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Woda dla sąsiada z Afryki” organizowanym przez Fundację Sięgnij NIEBA. Wychowawcy zapoznali uczniów z problemem wynikającym z braku dostępu do czystej wody w Afryce poprzez rozmowy i pokazanie filmów przesłanych przez Fundację. 22 i 23 marca 2022r z okazji Światowego Dnia Wody przedstawiciel Fundacji przeprowadził warsztaty dla uczniów kl. I-VIII dotyczące projektu. Podczas warsztatów uczniowie zostali wprowadzeni w klimaty Afryki Zachodniej i regionu Sahelu. Jeszcze raz mieli przybliżoną kwestię dostępu do czystej wody pitnej, jakości wody i rodzajach studni. Zostali zapoznani z wywiadami ludzi, którzy otrzymali pomoc – wybudowaną studnię. Uczniowie z klas młodszych rozwiązywali labirynt, w którym mieli odnaleźć najbliższe źródło wody zaś starsi uczniowie wzięli udział w zawodach z baniakami. W czasie trwania projektu były zbierane pieniądze na budowę kolejnej studni. Udało się nam zebrać 2094zł.
5
Solidarni z Ukrainą
Dzisiaj kolejny dzień przekazywania darów.
Do Pilaszkowa pojechał transport potrzebnych, zgromadzonych w naszej szkole artykułów.
W dalszym ciągu zbieramy środki czystości, środki higieny osobistej, pieluchy, nową bieliznę, mleko modyfikowane i jedzenie dla dzieci. Prosimy o wsparcie.
Wielkie wyrazy podziękowania dla wszystkich darczyńców indywidualnych i firm.
Światowy Dzień Liczby π
14 marca w naszej szkole obchodziliśmy święto liczby Pi.
W konkursie zorganizowanym z tej okazji zwycięzcą został Szymon Wójcik, który wykazał się umiejętnością określenia liczby Pi do pięćdziesiątego czwartego miejsca po przecinku (!)
Uczniowie podczas lekcji matematyki rozwiązywali łamigłówki dotyczące Pi zwanej też Ludolfiną, mierzyli między innymi hula-hop.
Zorganizowany również został konkurs plastyczny na plakat dotyczący liczby Pi.
Informacje dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
akcji UNICEF Wszystkie Kolory Świata
Drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele
przypominam o trwającym I etapie konkursu na najbardziej oryginalną laleczkę projektu Wszystkie Kolory Świata.
Konkurs odbywa się na stronie:http://wszystkiekoloryswiata.unicef.pl
Lalka zgłoszona przez Szkołę Podstawową im. S. Batorego w Lesznie została wykonana przez ucznia kl. V A Macieja Zwolińskiego. Lalka przedstawia Jurka Owsiaka.
Galeria lalek zostanie opublikowana po zakończeniu etapu przyjmowania zgłoszeń. Głosowanie odbędzie się w dniach od 10 marca (od godziny 11:00) do 18 marca (do godziny 11.00).
Przed przystąpieniem do konkursu proszę o zapoznanie się z regulaminem, dostępnym na stronie konkursowej.
Pozdrawiam Katarzyna Anysz
Pilne!!!!!
Dziękujemy za zaangażowanie i okazane serce uchodźcom z Ukrainy.
Cieszymy się, że nasze prośby spotykają się z tak ogromnym odzewem.
Państwa dary przekazujemy uchodźcom przebywającym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
w Julinku i zakwaterowanym na terenie Gminy Leszno.W najbliższym dniach do Domu Opiekuńczego w Pilaszkowie ma trafić grupa dzieci z sierocińca
z Ukrainy wraz z opiekunami.Proszę wyciągnijmy pomocną dłoń do tych, którzy muszą uciekać przed okropnościami wojny. Jeżeli nie pomożemy my, to nikt inny o te dzieci nie zadba.
Los doświadczył je już dwukrotnie, zostały pozbawione miłości rodzicielskiej, a wojna wygnała z domu, który był namiastką spokoju i dawał poczucie bezpieczeństwa.Poniżej znajduje się lista najpotrzebniejszych rzeczy, którą otrzymaliśmy od dyrektora Ośrodka
w Pilaszkowie pana Jarosława Grudzińskiego.Żywność, w tym żywność dla dzieci (Bobofrut itp.)
2. Słodycze
3. Ubrania, w tym ubrania dla dzieci, gumki, spinki, opaski do włosów
4. Zabawki dla dzieci
5. Środki czystości:
• Proszki do prania
• Kostki toaletowe
• Płyny do toalet
• Odświeżacze powietrza – zawieszki, stojące
• Papier toaletowy
• Mokre chusteczki
• Płyn do mycia naczyń
6. Środki higieny osobistej:
• Mydła w płynie
• Szampony
• Płyny do kąpieli dla dzieci
• Pasty do zębów
• Szczoteczki do zębów
• Podpaski, wkładki
• Płyny do higieny intymnej
• Szczotki, grzebienie
• Wanienki do kąpieli – kilka sztuk
• Nocniki – kilka sztuk
• Smoczki
• Pampersy dziecięce
7. Wyposażenie pokoi :
• Kołdry i poduszki – 80 sztuk
• Pościele i prześcieradła - 80 sztuk
Ręczniki – różne wymiary
• Koce
• Obrusy
• Rolety okienne wymiary szerokość materiały 66-68 cm ok. 80 szt.
Montaż tylko naokienny. Okna są starego typu, są dość wąskie. Potrzebny jest spory zakres regulacji zaczepu.
• Szczotki do toalety – ok. 30 sztuk
• Krzesła – ok. 50 sztuk, najlepiej bez materiału, łatwe w utrzymaniu
• Komody – ok. 30 sztuk
• Szafy na ubrania 60 lub 90 cm, nie większe – ok. 30 sztuk
• Stoły – niewielkich wymiarów, dla dwóch osób do pokoju – 25 sztuk
• Biurka – kilka - kilkanaście sztuk
• Szafki nocne – 50 sztuk
• Łóżeczka dla dzieci – kilka sztuk
• Prześcieradła do łóżeczka – kilka- kilkanaście sztuk
• Foteliki do karmienia – kilka sztuk
• Przewijaki – kilka sztuk
• Kubki, szklanki, talerze, miski, sztućce, garnki, patelnie
• Butelki do karmienia
• Ściereczki kuchenne
• Lodówka
• Kuchenki mikrofalowe – 2-3 sztuki
• Telewizor na świetlicę
• Pralka - 2-3 sztuki
• Suszarka na pranie – kilka sztuk
• Suszarki do włosów
• Ładowarki do telefonów MicroUSB, USB C
• „Wesołe” obrazki do pokoi
Solidarni z Ukrainą
Moi drodzy, dziękujemy wszystkim za odzew.
Jesteście wielcy.
Przez te dwa dni udało nam się zgromadzić bardzo dużo rzeczy i na chwilę obecną nie prowadzimy już zbiórki odzieży.
Nadal prowadzimy zbiórkę żywności z długim terminem ważności, chemii gospodarczej oraz kosmetyków.Zbieramy również m.in. zupy błyskawiczne, konserwy, batony energetyczne, czekolady oraz środki medyczne takie jak bandaże, opaski uciskowe, koce termiczne, sól fizjologiczna, tabletki przeciwbólowe, które zostaną przekazane na Ukrainę.
Podziel się dobrem już teraz i przyłącz się do naszej akcji.
„MALI ODKRYWCY”
Innowacją „Mali odkrywcy” zostały objęci uczniowie z klasy IIIb.
Zajęcia były realizowane jako koło zainteresowań prowadzone w I semestrze 2021/2022r. Uczniowie podwyższyli swoje kompetencje w zakresie wiedzy przyrodniczej z elementami chemii i fizyki poprzez liczne doświadczenia. Uczyli się odpowiedzialnego wykonywania zadań, współpracy i systematyczności. W trakcie zajęć uczniowie samodzielnie i pod opieką nauczyciela przeprowadzali doświadczenia i zapisywali wnioski w kartach pracy.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie i zgodnie uczestniczyli w nich. Podczas prowadzenia doświadczeń były wykonywane zdjęcia i nagrywane krótkie filmiki.
Zajęcia będą kontynuowane w II semestrze 2021/2022r.
19
Rekrutacja do klas I Szkół Podstawowych na rok szkolny 2022/2023
Zarządzenie Wójta Gminy Leszno w sprawie terminów postepowania rekrutacyjnego do klas I Publicznych Szkół Podstawowych:
zarzadzenie_wojta_Gminy_Leszno.pdf
Harmonogram rekrutacji:
30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Szanowni Państwo, jako szkoła dołączamy do wielkiej społecznej akcji, jaką jest 30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.W tym roku fundusze zbierane są dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.Dla naszej szkoły została założona skarbonka internetowa (e-skarbonka).Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji i dokonywania wpłat w sposób elektroniczny do naszej e-skarbonki, która znajduje sie pod linkiem: https://eskarbonka.wosp.org.pl/pzlhv5
W szkole znajduje się również puszka stacjonarna do której można również wrzucić pieniądze.
Z góry dziękujemy za każdą złotówkę!
https://www.facebook.com/SwietliceGminyLeszno/photos/a.112902126945315/459512955617562
Życzenia noworoczne
Życzenia świąteczne
Konkurs „Kolęd i Pastorałek”
15 grudnia 2021 r. odbył się Konkurs „Kolęd i Pastorałek”, w którym udział wzięło
21 uczniów z klas 1-3. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne oraz grę na instrumentach.
Komisja w składzie: dyrektor Robert Laszczka, pani Grażyna Nieporęcka i ks.Wojciech Turek oceniała wg kryteriów: dobór repertuaru, interpretacja utworu, wrażenie artystyczne.
A oto wyniki konkursu w kategorii klas 1-2
I miejsce – Aleksander Urbaniak
II miejsce – Iga Krakowska
III miejsce – Gabrysia Bejmowicz
Wyróżnienia: Franek Feliciak, Wiktoria Mąka
W kategorii klas 3:
I miejsce - Ania Umiastowska i Marysia Woźniak
II miejsce – Władek Sender
Wojtek Teodorczuk
III miejsce – Karolina Lasocka i Ala Jóźwik
Aldo Herrera
Wyróżnienia: Lena Mikulska, Iga Drywa, Julia Rogalska, Paulina Kurach, Lena Biernacka, Fabian Konarzewski, Jessika Mąka, Karol Krakowski
Nagrody i wyróżnienia dla uczestników wręczył pan dyrektor Robert Laszczka.
Organizatorzy dziękują wszystkim fundatorom nagród: Dyrekcji Szkoły, Państwu Justynie i Krzysztofowi Kąpińskim z Firmy „SACRUM” w Lesznie.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy aby dalej rozwijali swoje talenty.
Organizatorzy
Marta Słomka i Agnieszka Woźniak
Brawo Julka
W ogólnopolskich zawodach pływackich dla dzieci „Od Młodzika do Olimpijczyka” uczennica klasy 2b Julia Liszkiewicz zdobyła złoty medal w konkurencji 50 m stylem motylkowym, a także dwukrotnie zajęła III miejsce w konkurencjach 50 m stylem dowolnym i 50 m stylem grzbietowym.
Organizatorem zawodów jest AZS Warszawa.
Po zakończonych zawodach multimedalistka udzieliła wywiadu dla AZS Warszawa który będzie dostępny na FB AZS WARSZAWA.
Gratulujemy!
Powiatowe finały w pływaniu
W dniu 16 grudnia br. w Centrum Sportu w Błoniu odbyły się powiatowe finały w pływaniu drużynowym oraz indywidualnym.
W zawodach wzięło udział 7 szkół podstawowych z terenu naszego powiatu.
Nasi uczniowie zajęli III miejsce w klasyfikacji końcowej chłopców w kategorii młodzież. Gratulacje dla naszych zawodników!
Góra Grosza
Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach w całej Polsce odbywa się wielka zbiórka monet pod nazwą Góra Grosza. Celem tej akcji jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.
Szkolny Klub Wolontariatu włącza się do ogólnopolskiej akcji i organizuje szkolną zbiórkę monet. Każda klasa przygotowuje swoją własną skarbonkę i zbiera do niej grosiki. Akcja trwa od 9 do 17 grudnia.
Finał akcji odbędzie się 17 grudnia – z zebranych grosików usypiemy największą na świecie górę grosza.
Zapraszamy wszystkie klasy do udziału w akcji.
Dzień Życzliwości
Dnia 22.11.2021 roku uczniowie I –III obchodzili Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Na tę okazję wszystkie klasy przygotowały Drzewka Życzliwości, na których znalazły się wyrazy określające życzliwych ludzi, uprzejme zachowania, zwroty grzecznościowe.
Każda klasa otrzymała jeden zwrot grzecznościowy zapisany w języku japońskim, który
miała napisać i wypowiedzieć w tym trudnym języku.
Pierwsze klasy mierzyły się ze słowem „przepraszam- ごめん”, klasy drugie uczyły się słowa „ dziękuję- ありがとうございました”, a trzecie podjęły wyzwanie z krótkim, ale jakże trudnym w zapisie, słowem „ proszę- お願いします”.
Wszystkie klasy wykonały zadania znakomicie!
Dodatkową atrakcją obchodów, tego jakże przyjemnego święta, były wspólne tańce na sali widowiskowej. Tańczyliśmy do piosenki „Siedmokroczek”, mająca w swoim założeniu elementy zabawy ruchowej i integracyjnej. Wspólny taniec wyzwalał pozytywną energię i przynosił zadowolenie, a także pozwalał na przeżywanie przyjemnych emocji.
Wszystkim życzymy, aby na co dzień, a nie tylko od święta spotykali ludzi życzliwych i z życzliwością wzajemną odnosili się do siebie.
Koordynator: pedagog szkolnyJoanna Bieńko
6
Warszawska Olimpiada Młodzieży
28 listopada w Warszawie odbyła się Warszawska Olimpiada Młodzieży. W zawodach udział brali również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Batorego w Lesznie. Bardzo dobrze spisała się Oliwia Pełka, która zdobyła srebrny medal w swojej kategorii wiekowej ulegając jedynie medalistce Pucharu Polski i Europy Lenie Kisiel z Pruszkowa.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
PCK
W dniach 8 – 10 listopada odbyła się szkolna kwesta na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża. Wolontariusze zbierali datki do puszek kwestarskich PCK. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone dla chorych dzieci z terenu powiat warszawskiego – zachodniego oraz działalność statutową.
Serdecznie podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli naszą akcję.
2
Kwesta na cmentarzu w Lesznie
1 listopada wolontariusze z klas VII i VIII wzięli udział w kweście na cmentarzu w Lesznie. Organizatorem kwesty była Fundacja Memento Mori z siedzibą w Lesznie. Wolontariusze zbierali datki pieniężne do puszek, aby wesprzeć akcję renowacji zabytkowych nagrobków na naszym cmentarzu.
Zebraliśmy wspólnie 5400 zł. Bardzo dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy wsparli naszą akcję.
2Podziękowania
mime-attachment.pdf
Sukcesy naszych uczniów
Patrycja Wilczyńska - uczennica Szkoły Podstawowej im. Stefana Batorego w Lesznie 23 października br. została Mistrzynią Województwa Mazowieckiego w Karate Tradycyjnym.
Patrycja na początku października w Katowickim Spodku startowała w Pucharze Europy. Forma, jak widać pozostała, czego efektem jest złoty medal Mistrzostw Województwa. Oprócz Patrycji medale zdobyli również Tomasz Włodarczyk - brąz oraz Weronika Wilczyńska brąz.
Tuż za podium uplasowała się jak zawsze wojownicza Oliwia Pełka.
Barwy Sekcji SP Leszno reprezentowali również: Kamila Karolak, Marcel Kawecki, Adam Włodarczyk, Szymon Rau, Wojciech Pieńkos i Mikołaj Malesa. Gratulujemy i zapraszamy na treningi Karate do SP Leszno w środy i piątki od godziny 15.00.
Gratulacje również dla senseiego Łukasza Klimczewskiego!
Patrycja Wilczyńska - uczennica Szkoły Podstawowej im. Stefana Batorego w Lesznie 23 października br. została Mistrzynią Województwa Mazowieckiego w Karate Tradycyjnym.
Patrycja na początku października w Katowickim Spodku startowała w Pucharze Europy. Forma, jak widać pozostała, czego efektem jest złoty medal Mistrzostw Województwa. Oprócz Patrycji medale zdobyli również Tomasz Włodarczyk - brąz oraz Weronika Wilczyńska brąz.
Tuż za podium uplasowała się jak zawsze wojownicza Oliwia Pełka.
Barwy Sekcji SP Leszno reprezentowali również: Kamila Karolak, Marcel Kawecki, Adam Włodarczyk, Szymon Rau, Wojciech Pieńkos i Mikołaj Malesa. Gratulujemy i zapraszamy na treningi Karate do SP Leszno w środy i piątki od godziny 15.00.
Gratulacje również dla senseiego Łukasza Klimczewskiego!
5
Zawody
20 października na obiektach GOSiR Stare Babice odbyły się powiatowe finały w piłce nożnej chłopców w kat. młodzież (roczniki 2007-2008).
W zawodach wzięło udział 9 szkół podstawowych z terenu naszego powiatu.
Nasi chłopcy zajęli drugie miejsce!
- października chłopcy z naszej szkoły zajęli II miejsce w Turnieju Halowej Piłki Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych podczas rozegranych w Błoniu zawodów Stowarzyszenia Gmin Zachodniego Mazowsza MAZOVIA.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
I Ty możesz zostać programistą!
Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych kursach nauki programowania.
Najbliższy wtorek (12.10.2021) - zdalna, bezpłatna nauka programowania dla uczniów:
Najbliższy czwartek ( 14.10.2021) - zdalne, bezpłatne przygotowanie do Olimpiady Informatycznej:
Zajęcia są całkowicie bezpłatne.
Harmonogram zajęć / quizy / zadania: https://oki.org.pl/harmonogram-zajec/
Z wizytą u Fryderyka
10 września klasa 3 c wspólnie z klasą 3b i i3 a była na wycieczce w Żelazowej Woli i Brochowie. Odwiedziliśmy muzeum- dom urodzenia Fryderyka Chopina i kościół w Brochowie , w którym rodzice Fryderyka brali ślub, a mały Fryderyk był ochrzczony. Poznaliśmy historię kościoła, a szczególnie tą związaną z Bitwą nad Bzurą w czasie II Wojny Światowej. To właśnie w pobliżu kościoła rozegrały się dramatyczne walki naszych żołnierzy z niemieckim najeźdźcą.
3