Mamo.....
Spacer po lekturach
Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy uczniów klasy 8C, którzy zrealizowali filmowy projekt „Spacer po lekturach” pod kierownictwem polonistki Pauliny Sędek.
Życzymy miłego oglądania ;-)
Dziękuję Wszystkim, którzy wspierali młodych aktorów w swym debiucie filmowym – mgr Paulina Sędek
KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY
„Stefan Batory i jego czasy”
Kon
kurs skierowany jest do uczniów klas IV-VIII. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat życia i działalności patrona szkoły. Konkurs odbędzie się 29.05.2020 r. o godzinie 14:00 - w formie online. Przygotowując się do konkursu proszę skorzystać z materiałów zamieszczonych na stronie szkoły https://szkolaleszno.com/ .
W bibliotece gminnej dostępne są także książki na temat naszego patrona.
Dla laureatów I, II i III miejsca przewidziane są nagrody. Zapraszamy do udziału w konkursie!
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać
od 15 czerwca 2020 r. do 4 sierpnia 2020 r. Wyjątek stanowią:- szkoły ponadpodstawowe dwujęzyczne,
- oddziały dwujęzyczne,
- oddziały międzynarodowe,
- oddziały przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej,
- oddziały wymagające od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji,
oraz szkoły i oddziały prowadzące szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane będą do dnia poprzedzającego przeprowadzenie w I terminie odpowiednio sprawdzianu kompetencji kierunkowych, predyspozycji językowych, kompetencji językowych i prób sprawności fizycznej, o których mowa w pkt. 3-5 harmonogramu (projekt harmonogramu dostępny jest tutaj). Dyrektor szkoły określa szczegółowy termin sprawdzianu uzdolnień kierunkowych, sprawdzianu kompetencji językowych, sprawdzianu predyspozycji językowych oraz prób sprawności fizycznej.
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021
Terminy_postepowania_rekrutacyjnego_2020-2021.pdf
Zachęcamy uczniów klas ósmych do śledzenia informacji dotyczących rekrutacji do szkół średnich na stronach MEN
oraz zapoznania się z informacjami umieszczonymi na stronie szkoły w zakładce -dla uczniów- rekrutacje do szkół ponadpodstawowych.
Informacje dotyczące funkcjonowania szkół
Informacje dotyczące dalszego funkcjonowania szkół
SETNA ROCZNICA URODZIN JANA PAWŁA II
Świat 100 lat temu wyglądał trochę inaczej niż nasza współczesna internetowa rzeczywistość. Dzisiaj dzieci chcą zostać youtuberami, instagramerami. W zapomnienie odeszły proste drewniane zabawki czy szmaciane lalki.
Sto lat temu na świat przyszedł znany na całym świecie Lolek. Chłopak, który uwielbiał grać w piłkę, denerwował czasem dorosłych, był uparty i często chodził własnymi drogami. Młody Karol Wojtyła był pewnie podobny w wielu rzeczach do Was. Młodzieńcza fantazja, poszukiwanie tego co chce w życiu robić, kim chce zostać nie zawsze dawały po sobie znać, że Bóg ma dla niego plan zostania księdzem, biskupem, a wreszcie papieżem. Tak jednak się stało. Chłopak, który miał w marzeniach być świetnym bramkarzem, potem aktorem został rozpoznawalnym na całym świecie Janem Pawłem II. Dla wielu ludzi pamiętających Papieża Polaka i dla dużej liczby osób znających go tylko z opowieści i filmów jest ważną osobą do naśladowania w drodze do szczęścia w niebie.
W stulecie narodzin Karola Wojtyły przypomnijmy sobie, że każdy z nas jest zaproszony przez Boga do świętości. Nawet łobuzujący czasem młody Lolek. Zachęcam do obejrzenia galerii prac uczniów naszej szkoły, które pomogą nam poznać lub przypomnieć sobie postać świętego Jana Pawła II. Uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty z ulubionymi cytatami Papieża, a także ozdobili okna swoich domów i mieszkań, aby oddać hołd Janowi Pawłowi II.
Martyna Jaworska
Żyj z pasją
Kochani uczniowie mamy dla Was sportowe wyzwanie dla chętnych. Zainspirowani waszym filmikiem postanowiliśmy pokazać nasze sportowe pasje. Celem zadania jest promocja aktywności fizycznej monitorowanej przy użyciu dostępnych aplikacji. Są one potrzebne do rejestrowania, kontrolowania swoich sportowych zmagań.Dziś namawiamy Was do zarejestrowania swojej dowolnej aktywności sportowej. My użyliśmy zdjęć, aplikacji Endomondo i Quik.Życzymy wielu sportowych wyzwań i pasji na całe życie.
Nauczyciele wychowania fizycznego
Sukces naszego ucznia
Bardzo miło nam poinformować, że Marcel Kawecki, uczeń klasy 5a Szkoły Podstawowej im. Stefana Batorego w Lesznie, wziął udział w pierwszej edycji trzyetapowego ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatycznego "instaLogik" i w kategorii klas 5 S.P., uzyskał tytuł laureata III stopnia.
Marcel uzyskał następującą punktację w poszczególnych etapach:
1 etap: 200 pkt na 200 pkt możliwych
2 etap: 280 pkt na 300 pkt możliwych
3 etap: 215 pkt na 300 pkt możliwych
Jesteśmy bardzo dumni i życzymy dalszych sukcesów!!!!
Wiecej informacji o konkursie na stronie internetowej: https://instalogik.pl/
Pozytywnie aktywni
PRZEGLĄD SPORTOWY KLAS 8
Przedstawiamy naszych zdolnych uczniów: piłkarki, piłkarzy, wyczynowców, biegaczy, rowerzystów ...
W czasie pandemii dają radę!!!
Bierzcie z nich przykład!Podziwiamy ich w akcji dzięki Amelia Przybylska.
Giganci programowania
PROGRAMUJ I BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI!
BEZPŁATNE WARSZTATY Z PROGRAMOWANIA,MODELOWANIA 3D
I BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Warsztaty są skierowane do dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej, w podziale na dwie grupy wiekowe: klasy 1-4 oraz klasy 5-8.
Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne.
W związku z ograniczoną liczbą miejsc warunkiem wzięcia udziału w warsztatach jest samodzielne zarejestrowanie się przez każdego ucznia na poniższej stronie:
>>> "SZKOŁA Z GIGANTAMI" - INFORMACJE I ZAPISY <<<
OFICJALNA PREZENTACJA LOGO SZKOŁY
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia w szczególny sposób czcimy symbole narodowe Polski.
My, w tym szczególnym dniu, zaczynamy oficjalnie używać logo naszej szkoły. Czekaliśmy na wyjątkowy moment, aby ogłosić autora i jednocześnie zwycięzcę konkursu na logo.
Autorką logo naszej szkoły jest DARIA DANIELUK Z RODZICAMI.
Zdalna szkoła
Gmina Leszno otrzymała 70.000 złotych z programu „Zdalna Szkoła”, za które kupiła 25 laptopów dla szkół
w Lesznie i Zaborowie. Dyrektorzy szkół odebrali komputery w poniedziałek 4 maja.Skorzystają z nich uczniowie i nauczyciele podczas prowadzonego obecnie zdalnego nauczania, a po jego zakończeniu laptopy będą wykorzystywane w szkołach.
Dofinansowanie zostało przyznane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 i dotyczy działania polegającego na wyeliminowaniu terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach.
Święto Narodowe Trzeciego Maja
50 LAT PRZY LEŚNEJ
Dzisiaj, 1 maja 2020 r. mijają 444 lata od koronacji Stefana Batorego na króla Polski. Po trudnych politycznie dla Polski latach i niełatwej elekcji przyszedł czas na względną stabilizację wraz z koronacją księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego na króla Polski.
Rocznicą koronacji królewskiej inaugurujemy „50-lecie przy Leśnej”, albowiem to właśnie w 2020 roku mija 50 lat, kiedy Szkoła Podstawowa w Lesznie zaczęła funkcjonować w nowym budynku przy ulicy Leśnej. Wcześniej siedziba szkoły przez ponad 30 lat mieściła się przy ul. Szkolnej (obecnie SOSW).
MAJÓWKA
Stres - wróg czy sprzymierzeniec?
Sytuacja, w której się znaleźliśmy jest trudna dlatego, że jest dla nas nowa. Więc wymusza zmianę w naszym funkcjonowaniu. Wszelkie zmiany, a szczególnie w sytuacji, gdy chodzi o nasze zdrowie, zdrowie naszych bliskich mogą być stresujące ale nie muszą.
Jak w takiej sytuacji radzić sobie ze stresem? Co jest przeciwieństwem stresu? Jak walczyć ze stresem?
Jeżeli chcecie znaleźć odpowiedzi na te pytania, polecam artykuł napisany przez szkolnego psychologa
panią Monikę Kosuń.
Egzamin ósmoklasisty
Nauczanie zdalne
Nakręć się na pomaganie
Nasza szkoła od wielu lat bierze udział w zbiórce nakrętek na potrzeby chorych dzieci. Do tej pory nasza młodzież chętnie uczestniczyław akcjach przynosząc pełne torby nakrętek do szkoły. Obecna sytuacja zaburzyła dotychczasowe funkcjonowanie
w wielu aspektach życia.
A potrzeby naszych podopiecznych są nadal bardzo duże. Z inicjatywy pani Agnieszki Kacprzyk, w porozumieniu i za zgodą mamy Natanka, chcielibyśmy pomóc w zbiórce nakrętek. Od poniedziałku 27 kwietnia br. w godz. 8.00-15.00 przy wejściu do naszej szkoły będzie wystawiony pojemnik na nakrętki. Zapraszamy do wspólnego wsparcia w zbieraniu funduszy na rehabilitację Natanka.
Święta wielkanocne
Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach od 9 do 14 kwietnia 2020 r.
Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Z uwagi na czas epidemii Dni Otwarte w szkołach są odwoływane.
„Fundacja Green Island” w ramach akcji „od Nas dla Was od Was dla Nas” zebrała dostępną ofertę edukacyjną na rok szkolny 2020/2021, która jest dostępna na portalu www.wybieramszkole.pl
Jeżeli jeszcze nie znacie portalu www.wybieramszkole.pl warto się z nim zapoznać. Funkcjonalność jest duża – zapewnia wyszukiwanie klas i szkół, m.in. po:
- typie szkoły (liceum, technikum, szkoła branżowa),
- lokalizacji (dzielnice, wybrany obszar),
- rankingach,
- przedmiotach rozszerzonych,
Uczeń może również obliczyć sobie prognozowane punkty, oraz zobaczyć progi punktowe z rekrutacji
z ubiegłego roku.Wykaz szkół ponadpodstawowych:
Wykaz_szkol_ponadpodstawowych-1.xlsx
Zapoznaj się również z informacją na naszej stronie:
https://szkolaleszno.edupage.org/a/rekrutacja-do-szkol-ponadpodstawowych
MAZOWIECKA POLICJA APELUJE!
Konsultacje wychowawcze
W tym trudnym czasie dla wielu rodzin, proponujemy Państwu konsultacje wychowawcze.
Bycie ze swoim dzieckiem to ogromna radość, dużo wzruszeń, ale też duży wysiłek.
Nie zawsze zachowanie dzieci jest zgodne z oczekiwaniami rodziców, nie zawsze nasze uczucia wobec „pociech” są jedynie ciepłe i przyjazne. Zazwyczaj chcemy, żeby było inaczej.
Czasami rodzic odczuwa bezsilność, kiedy jego działania wobec dziecka nie przynoszą efektów, albo przynoszą zupełnie odwrotny efekt niż oczekiwany.
Co robić, aby działania były skuteczniejsze? Co robić, aby dziecko na działania rodziców reagowało zgodnie z intencją rodzica? Co robić, żeby dziecko było spokojniejsze, „łatwiejsze”, szczęśliwsze? Żeby rodzic także nie tracił panowania nad sobą, nie popadał w przygnębienie lub rezygnację? Czy jest to możliwe?
Każdy z nas, rodziców mierzy się z różnymi dylematami dotyczącymi wychowania naszych dzieci. Bardzo chętnie będęPaństwu towarzyszyć w szukaniu odpowiedzi na te dylematy, próbując dotrzeć do istoty problemu, dzieląc się swoją fachową wiedzą i doświadczeniem.
W swojej pracy korzystamy z narzędzi coachingowych, podejścia poznawczo-behawioralnego, idei porozumienia bez przemocy, wykorzystujemy swoją wiedzę z zakresu rozwoju dziecka.
Proponujemy indywidualne konsultacje wychowawcze dla jednego rodzica lub dla pary rodziców.
Zapraszamy do umawiania się:
- Błonie: sekretariat@zpppblonie.pl, tel022 725 46 11,
- Blizne Jasińskiego: sekretariat_blizne@zpppblonie.pl, tel: 022 722 05 70
- Dziekanów Leśny: sekretariat_dziekanow@zpppblonie.pl, tel:022 751 57 86
W okresie pandemii możliwe są konsultacje telefoniczne i przez Skype, Zoom.
Magdalena Ratz – Hernik – pedagog, life-coach,
psychoterapeuta, od 6 lat prowadząca
warsztaty umiejętności wychowawczych
i konsultacje indywidualne dla rodziców.
magdalena.hernik@zpppblonie.pl
Sekretariat
Na podstawie Rozporządzenie MEN z dnia 20 marca 2020 r.
w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego
ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 493)w dniach 25 marca – 10 kwietnia
wyłącza się bezpośrednią obsługę interesantów
załatwienie sprawy wymaga wcześniejszego kontaktu
z sekretariatem w godz. 8.00-15.00
pod numerem telefonu 22 725-80-12
lub e-mailem: sekretariat@szkolaleszno.com
Logowanie do kont uczniowskich Librus
Jeżeli uczniowie z przyczyn różnych nie posiadają danych do logowania, każdy rodzic na swoim koncie Synergia (konto rodzica) może wygenerować nowe hasło dla ucznia.
Ścieżka dostępu: górne menu - Uczeń - Informacje - Konto ucznia
W tym miejscu widoczny jest również login konta ucznia. Czynności tej nie można dokonać z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej np. na telefonie.W załączniku znajduje się instrukcja generowania hasła na konto uczniowskie logowanie.pdf
Zadania do samodzielnej pracy
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych materiały do samodzielnej pracy
w domu będą przekazywane przez Librusa oraz stronę szkoły.Pliki z zadaniami:
-religia
- edb
-j. niemiecki:
- klasa 5
Karta_pracy_klasa_V.docx - klasa 6
Karta_pracy_klasa_VI.docx - klasa 7 d
Karta_pracy_klasa_VII.docx
Jezyk_niemiecki_VII_Leszno_-_karta_pracy_nr_2.docx - klasa VIII
Karta_pracy_klasa_VIII.docx - klasa 4
Karta_1.docx
Karta_2.docx
Karta_3.docx - klasa 7 a, 7b, 7c
Jezyk_niemiecki_VII_Leszno_-_karta_pracy_nr_1.docx
linki:
https://www.youtube.com/watch?v=8vITNe6b7jg ( godziny)
https://www.youtube.com/watch?v=uOrZBv4hu68 (czasowniki rozdzielnie złożone)Gry językowe na platformie www.quizlet.com
Należy odnaleźć nauczyciela: krystian_ciszewski i grę :Czasowniki rozdzielnie złożone - klasa VII SP Leszno
- wos:
- j. polski:
- kl. 8c
Arkusz_egzaminacyjny.pdf - kl. 8d
zdania złożone- powtórka link:https://epodreczniki.pl/a/zdania-zlozone-sa-roznie-podzielone/Dm721UKNt
-fizyka:
- kl. 7
fizyka_kl7.jpg
- wf:
- informatyka:
- klasa 8a, 8d
Exel_podstawy_zad.powtorzeniowe.xlsx
Cw_adresy_bezwzgl_znotatkami_kl8.xlsx
EXCEL_cwiczenia_klasa_8.xlsx
zadanie_jezeli_1_klasa_8.xlsx - klasa 7a,7b,7c,7d
word_cwiczenia.pdf - klasa 5a,5b,5c,5d,5e
link do strony scratch online: https://scratch.mit.edu/studios/4429502/
karta-pracy-od-wielokata-do-rozety-tworzenie-bardziej-skomplikowanych-rysunkow-.pdf
film-rysowanie-dowolnego-wielokata.mp4
film-rysowanie-rozety.mp4
linki do filmiku - cyberprzemoc
https://www.youtube.com/watch?v=goS_TTEtYGk&list=PLn_btLx-IxCcS7Fga9Pc0uN5mT6F8g9u2
Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:
informatory zawierające przykładowe zadania z rozwiązaniami
dodatkowe zestawy zadań (na stronach OKE): np. link 1, link 2, link 3
Od poniedziałku, 16 marca br. telewizja rozpoczyna emisję specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci
i młodzieży. Oferta zawiera nie tylko filmy fabularne, dokumentalne, propozycje publicystyczne, ale również produkcje Teatru Telewizji, dostosowane do podstawy programowej.https://www.gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne
- klasa 5
ZAWIESZENIE ZAJĘĆ W SZKOŁACH
Zgodnie z decyzją MEN w ramach działań zapobiegawczo-profilaktycznych dotyczących epidemii koronowirusa od 12 marca do 25 marca 2020 zawieszone są zajęcia w placówkach oświatowych.
W DNIACH 12.03- 13.03.20 W SZKOLE ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ TYLKO ZAJĘCIA OPIEKUŃCZE. (W tych dniach obiady są odwołane. Prosimy zaopatrzyć dzieci w odpowiednią ilość jedzenia i picia.)
W DNIACH 16.03-25.03.20 SZKOŁA BĘDZIE ZAMKNIĘTA.Rodzicu:
- zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
- każdy uczeń ma obowiązek wywiązania się z zadań przekazanych przez nauczycieli w formie elektronicznej (dziennik Librus);
- przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
- rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
- śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje w dzienniku elektronicznym przesyłane przez dyrektora szkoły.
NASZA POMOC DLA PŁONĄCEJ AUSTRALII
Pożary w Australii na przełomie 2019/2020 roku pustoszyły prawie cały kontynent. Ogień pozbawił mieszkańców dachu nad głową, a nawet życia. W ogromnym zagrożeniu były także zwierzęta, według ekspertów, niektóre gatunki mogły wyginąć. Nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do pomocy. Jednym ze sposób było wirtualne adoptowanie koali, które udało się uratować z płomieni. Pani B. Sulik – koordynatorka akcji przygotowała prezentację o bieżącej sytuacji w Australii. Uczniowie przygotowali skarbonki i w dniach 22-24 stycznia br. przeprowadzili kwestę. Zebrano aż 2891,50 zł. !!! Za zebrane pieniądze adoptowano koale, a pozostałe pieniądze wpłacono na konto Koala Hospital Port Macquarie.
Niektórzy uczniowie i ich rodziny, a także nauczyciele samodzielnie adoptowali koale.
Akcja przerosła nasze oczekiwania. Po raz kolejny pokazaliśmy, że potrafimy pomagać. Pokazaliśmy, że nie jesteśmy obojętni na otaczającą nas przyrodę.
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie finansowe akcji.
3
PODSUMOWANIE "PACZKA NA KRESY"
28 lutego podsumowano akcję „Paczka na Kresy – Boże Narodzenie 2019”. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.
14 i 15 grudniu 2019 r. organizatorzy wraz z uczestnikami akcji odwiedzili Polaków mieszkających na terenie Białorusi i Litwy, przekazując im ponad 2000 paczek żywnościowych, które przygotowano z darów zebranych przez wolontariuszy w ponad 220 szkołach i placówkach oświatowych województwa mazowieckiego, w tym w naszej szkole.
Przypomnijmy, że zebraliśmy 228 kg produktów spożywczych, 44 opakowania kawy i herbaty, 32 kg słodyczy, 82 konserwy, 9 kg przypraw, galaretek, itp., 17 opakowań oleju i oliwy, 20 opakowań proszków i płynów do prania, 91 opakowań artykułów kosmetycznych, 16 kg innych środków chemicznych, 4 kg środków opatrunkowych, 4 kg artykułów biurowych.
Jak powiedział Cezary Jurkiewicz, członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, akcja „Paczka na Kresy” ma przede wszystkim wymiar symboliczny. – Ta paczka ma otworzyć drzwi, doprowadzić do rozmowy człowieka z człowiekiem. Przecież można było by przewieźć tirem te dary, porozdawać je w parafiach – natomiast tu nie chodzi o ten wymiar. Tu chodzi o doprowadzenie do tego, żeby Polacy, którzy mieszkają tutaj, ale też i Polacy mieszkający na terenie Rzeczpospolitej mogli „stracić ten weekend” dla Polski tutaj, nauczyć się tego, że Polacy żyją po obu stronach granicy.
Wśród uczestników spotkania byli m.in.: Jarosław Książek – Konsul Generalny RP w Grodnie, Marcin Zarzecki - Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, Cezary Jurkiewicz oraz Michał Góras - Członkowie Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, Wioletta Kowalczuk – Koordynator Akcji na Białorusi, wolontariusz Fundacji Kresy w potrzebie – Polacy Polakom, Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty. Naszą szkołę reprezentował dyrektor Robert Laszczka.
Wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji w naszej szkole bardzo dziękujemy.
DZIEŃ MATEMATYKI I LICZBY π
12 MARCA W NASZEJ SZKOLE OBCHODZIC BĘDZIEMY DZIEŃ MATEMATYKI I LICZBY π. W RAMACH TEGO ŚWIĘTA ODBĘDA SIĘ :
- ogłoszone 27 lutego konkursy plastyczne: dla klas I-III „Szalone liczby” , dla klas IV- VIII „Portret słynnego matematyka”
- Konkurs „Matematyczne skojarzenia”
- Łamigłówki matematyczne dla klas IV-VIII - należy rozwiązać 10 zagadek matematycznych umieszczonych w różnych miejscach na terenie szkoły.
Za udział w konkursach są przewidziane nagrody.
Organizatorzy
Nauczyciele matematyki
PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONNE PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI
Koronawirus jest wirusem osłoniętym cienką warstwą tłuszczową dlatego jest wrażliwy na wszystkie detergenty, w tym mydło, preparaty do dezynfekcji oraz promienie UV. Oznacza to, że łatwo go inaktywować prostymi środkami czystości.
Wirus przenosi się:
- bezpośrednio, drogą kropelkową – zawierające wirusa drobne kropelki powstające
w trakcie kaszlu, kichania, mówienia mogą być bezpośrednią przyczyna zakażenia. Odległość 1-1,5 m od osoby, z którą prowadzimy rozmowę, traktowana jest jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku (strumień wydzieliny oddechowej pod ciśnieniem), - pośrednio, poprzez skażone wydzieliną oddechową (podczas kichania czy kaszlu) przedmioty i powierzchnie. Wirus nie ma zdolności przetrwania poza organizmem człowieka, ulega dezaktywacji po kilku- kilkunastu godzinach.
Nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie przeciwko koronawirusowi. Dlatego należy pamiętać
o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:- Często myć ręce – instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).
Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
- Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu
i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.- Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.- Unikać dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa
z powierzchni na siebie.- Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu po powrocie z krajów gdzie szerzy się koronawirus, jeśli nie upłynęło 14 dni od powrotu – NIE należy przychodzić do szkoły
Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w Komunikacie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-krajowego-konsultanta-w-dziedzinie-chorych-zakaznych/).
Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą barierę ochronną dla otoczenia.
- Będąc chorym i mając bardzo złe samopoczucie, ale gdy nie podróżowało się do krajów,
w których szerzy się koronawirus – NIE należy od razu podejrzewać u siebie zakażenia koronawirusem. Jednak w dbałości o własne zdrowie NIE należy przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego.
Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy), czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
- Mając łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało się do krajów,
w których szerzy się koronawirus należy starannie stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rąk i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
- Unikać spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego
Ostrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.
- Zapobiegać innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie.
W zależności od sezonu epidemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem.
- Dbać o odporność, wysypiać się, dbać o kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie.
- bezpośrednio, drogą kropelkową – zawierające wirusa drobne kropelki powstające
WYCIECZKA DO PLANETARIUM
Uczniowie klas pierwszych 30 stycznia pojechali na wycieczkę do Planetarium w Warszawie i obejrzeli fascynujący film ,,POLARIS. Wraz z pingwinkiem z Bieguna Południowego i niedźwiedziem z Bieguna Północnego odbyli fantastyczną podróż w Kosmos. Poznali inne planety i ciekawostki kosmiczne. Ponadto poznali gwiazdozbiory i układ gwiazd na półkuli północnej.Ponadto odbyli spacer Bulwarami Wiślanymi pod Pomnik Syrenki, tam poznali Legendę o Warszawskiej Syrence.
Jolanta Gołębiewska
2
GÓRA GROSZA
Już po raz dwudziesty odbyła się w całej Polsce akcja Góra Grosza. W przedszkolach i szkołach zbierane były drobne monety, aby pomóc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.
Nasza szkoła przyłączyła się również do ogólnopolskiej akcji. W klasach uczniowie zbierali grosiki do własnoręcznie wykonanych skarbonek. Wspólnie zebraliśmy ogromną górę grosza. Po zważeniu okazało się, że nasza góra waży ponad 130 kg. Na rzecz Fundacji Nasz Dom przekazaliśmy 1870 zł. Monety zostały zapakowane do 14 pudełek i oddane bezpłatnie na poczcie.
Jeszcze raz udowodniliśmy, że wspólnie możemy tworzyć wielkie rzeczy. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom.
Bożena Sulik
17
NASZ SZKOŁA WZIĘŁA UDZIAŁ W AKCJI „BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ”
Klasa 4b, jako jedna z wielu klas naszej szkoły wzięła udział w akcji „BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ” organizowanej przez Cartoon Network i zdobyła certyfikat „Klubu Kumpli”. W ramach akcji uczniowie odbyli symultaniczną “Podróż w nieznane”, dzięki której lepiej poznali się siebie, swoje mocne cechy i odkryli, że każdy jest inny
i niepowtarzalny, a wspólnie tworzymy jeden zespół. Zadanie składało się z dwóch modułów: moduł I to walizka różnorodności, moduł II to bezludna wyspa.Na początku zabawy uczniowie stworzyli listę cech charakteru, które będą przydatne w czasie podróży. Następnie każdy uczeń otrzymał kolorową kartkę, narysował walizkę i w niej napisał 3 swoje cechy. Uczniowie, którzy mieli kartki w tym samym kolorze stworzyli grupy i rozpakowali swoje walizki.W ten sposób z „rozpakowanych cech”, powstała „szafa naszych przymiotów”.
W drugim module uczniowie znaleźli się na bezludnej wyspie i zbudowali wspólnie schronienie dla całej grupy. Wszyscy byli aktywni i super zaangażowani.
Poznaliśmy też “Kodeks kumpla” i obejrzeliśmy filmiki z Robertem Lewandowskim, który jest ambasadorem akcji.
Bożena Sulik
11
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Dnia 7 lutego 2020r. klasa III B zaprezentowała
przedstawienie profilaktyczne na temat „Bezpieczeństwa w Internecie”.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w całej Europie w pierwszej połowie
lutego. Nam temat ten również nie jest obcy, dlategodzieci zaprezentowały program artystyczny
podczas którego można było dowiedzieć się o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Widowisko to
również miało na celu przypomnieć i jeszcze w innej formie uświadomić nam, jakie zagrożenia mogą
być następstwem niewłaściwego korzystania z komputera oraz Internetu.
Marlena Milej
REKRUTACJA DZIECI DO KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ NA ROK SZKOLNY 2020/2021
Szkoła Podstawowa im. Stefana Batorego w Lesznie, ul. Leśna 13
prowadzi rekrutację do klasy pierwszej dzieci:
- urodzonych w roku 2013, które rozpoczną naukę w klasie pierwszej;
- urodzonych w roku 2014, które korzystały z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2019/2020 albo posiadają opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną /decyzja rodziców/.
W celu zapisu dziecka do szkoły należy złożyć:
- dla dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły w dniach 27 .02. 2020 r. – 20.03. 2020 r.
wypełnione zgłoszenie dziecka:
- Załącznik Nr1 i 2 – dla dziecka 7-letniego
- Załącznik Nr 4 i 2 – dla dziecka 6-letniego
- dla dziecka zamieszkałego poza obwodem szkoły w dniach 27.02. 2020 r.–20.03. 2020 r.
wypełniony wniosek:
- Załącznik Nr 3 i 2 – dla dziecka 7-letniego
- Załącznik Nr 5 i 2 – dla dziecka 6-letniego
Formularze oraz zasady rekrutacji wraz z harmonogramem dostępne są w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej: www.szkolaleszno.com w zakładce rekrutacja. Wypełnione formularze należy złożyć w sekretariacie szkoły podstawowej w wyznaczonych terminach w godz. 8.00-15.00.
I SZKOLNY JARMARK KOSTIUMÓW KARNAWAŁOWYCH
Wiele osób popisało się fantazją, humorem oraz wiedzą. W ostatni dzień przed feriami szkolne korytarze zapełniły się osobistościami
w niecodziennych przebraniach. Można było spotkać królową Bonę, Zeusa, Marię Curie-Skłodowską, a nawet wersję mini naszego Pana Dyrektora oraz wiele innych. W czasie przerw krążyły roztańczone korowody. Odbył się konkurs na najkarnawałowszą klasę, w którym pierwsze miejsce zajęła VD wraz ze swoją wychowawczynią. 100% obecnych tego dnia uczniów wystąpiło w przebraniach. Gratulujemy umiejętności dobrej zabawy, dystansu do siebie i kreatywności w tworzeniu wytworów sprzyjających pielęgnowaniu polskich karnawałowych tradycji. Ciekawe jakie osobistości zaszczycą nas w przyszłym roku..
ZAJĘCIA NA PŁYWALNI
1.02.2020 r. zakończyliśmy cykl zajęć na pływalni w Sochaczewie. Kolejny rok, już 17, dzieci Szkoły Podstawowej w Lesznie uczęszczają na cotygodniowe zajęcia nauki pływania. Chętnie, bawiąc się, aktywnie wypoczywając w gronie kolegów i koleżanek, spędzają czas wolny. Efektem tychże zajęć są zdobyte liczne medale indywidualne
i drużynowe w zawodach pływackich, przyjaźnie pomiędzy dziećmi i młodzieżą uczestniczącą w zajęciach. Nie do przecenienia jest również aspekt wychowawczy, kształtowanie postaw prospołecznych, pomoc koleżeńska, kultura słowa i umiejętność zachowania się w miejscach publicznych oraz bezpieczeństwo w wodzie. Dziękując wszystkim uczestnikom za dotychczasowy aktywny udział w zajęciach, zapraszamy po feriach na kolejną wodną przygodę!Agnieszka Kacprzyk. Filip Bąk
KONKURS NA LOGO SZKOŁY - ROZSTRZYGNIĘTY
Zgodnie z wymaganiami zawartymi w Regulaminie konkursu na logo Szkoły Podstawowej im. Stefana Batorego
w Lesznie Komisja Konkursowa dokonała selekcji prac konkursowych. Spośród ponad 80 prac zakwalifikowano 39 prac, które poddano publicznej ocenie. Na tej podstawie do ponownej oceny przez Komisję Konkursową zakwalifikowano 11 prac, które uzyskały największą liczbę głosów.Komisja Konkursowa w składzie:
- pani Wioletta Wawrzyniak - wicedyrektor
- pani Renata Matuszewska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej
- pani Ewa Żurek – nauczycielka języka polskiego i plastyki
- pan Krzysztof Oloś - grafikJEDNOMYŚLNIE wybrała na logo szkoły pracę nr 5.
7
Dzień Babci i Dziadka
Dnia 24 stycznia 2020r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji DNIA BABCI I DZIADKA.
Uczniowie wszystkich klas trzecich, wspólnie ze swoimi wychowawczyniami, przygotowali przedstawienie.
Babcie i dziadkowie licznie przybyli na występy swoich wnucząt. Na początku pan dyrektor Robert Laszczka powitał przybyłych gości i podziękował dziadkom za wychowanie wnuków. Następnie dzieci zaprezentowały program artystyczny.
Każda klasa trzecia przedstawiła swoje wiersze i piosenki. Klasa 3a wystawiła scenkę o Czerwonym Kapturku,
a uczennica z klasy 3b, Nikola Kłębowska pięknie zaśpiewała piosenkę
pt. Moja Babcia ukochana.Oklaskom, uściskom i uśmiechom nie było końca. Po występach wnuczkowie wręczyli babcią i dziadkom słodkie upominki, które wykonali w czasie warsztatów czekoladowych. Po części artystycznej babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek , który pięknie przygotowali rodzice z klas trzecich.
To był wspaniały dzień. Na pewno na długo pozostanie w pamięci babć, dziadków i wnucząt.
received_199526277899874.mp4
1
BRĄZOWY MEDAL W PŁYWANIU
Brązowy medal w pływaniu drużyny chłopców kat. młodzież z Leszna - styl dowolny, klasyczny i grzbiet (50 m) oraz sztafeta (6x25 m) - Michał Zbińkowski, Mikołaj Chomontowski, Paweł Głowacki, Radek Chełmiński, Mateusz Aniszewski, Alan Lasocki oraz brązowy medal indywidualnie - 50 m stylem dowolnym zdobył Mikołaj Chomontowski. Super młodzież! Kultura, zaangażowanie emocje, dowcip. Oby tak dalej. Filip Bąk
BRĄZ CHŁOPCÓW
W środę 22.01.2020 r. odbyły się kolejne zawody Mazovii, tym razem siatkówki dziewcząt i chłopców. Nasze dziewczyny zajęły 7 miejsce przy bardzo wysokim poziomie rywalizacji. Chłopcy natomiast, po 4 wyrównanych spotkaniach zdobyli medal brązowy. Jest to ogromny sukces naszej młodzieży, zważywszy na fakt, iż siatkówka jest bardzo trudną, techniczną dyscypliną. My zaś jesteśmy na początku drogi przygotowawczej przed zawodami powiatowymi. Budujące jest również i to, iż w czwartym starcie w tym roku szkolnym w zawodach z cyklu Mazovii, po raz czwarty zdobyliśmy medal. Brawo dla naszych uczniów. Leszno górą !!! Filip Bąk
2
Warsztaty językowe w Instytucie Goethego
Uczniowie klasy V b wzięli udział w warsztatach z języka niemieckiego organizowanych przez Instytut Goethego w Warszawie. Podczas tego spotkania uczniowie poznali najnowszą aplikację służącą do samodzielnej nauki języka. Po krótkiej prezentacji mogli samodzielnie wypróbować swoje umiejętności językowe. I tak oto w krótkim czasie nasi uczniowie stali się studentami - oczywiście Niemieckiego Internetowego Uniwersytetu Dziecięcego. Zachęcamy wszystkich uczniów i rodziców do logowania się na stronę www.goethe.de/polska/kinderuni, gdzie
w przystępny sposób można rozwijać swoje zainteresowania językiem niemieckim!4
ZAJĘCIA Z CERAMIKI
W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole pani Ewa Poznańska prowadzi płatne zajęcia z ceramiki.
Oto prace jakie powstały rękoma dzieci i rodziców podczas warsztatów na Boże Narodzenie 2019.
Chętni na próbne, niezobowiązujące zajęcia mile widziani, ale zapraszamy również na zajęcia stałe.
9
Jasełka
Zgodnie z tradycją co roku wystawiane są jasełka. Dzieci z klasy II B przygotowaly program o Bożym Narodzeniu, który dla klas I - III zostal wystawiony 22 stycznia. Dzieci wcieliły się w role Boga, Anioła Gabriela, Maryi, Aniołków, Pasterzy, Królów.
Był Narrator i były śpiewy. Ogólnie mowiąc dzieci rozwinęły swoje zdolności aktorskie, uczyły się wyrażnie
i powoli mowić, oswajają się ze sceną, gdyż nie każdy jest odważny i śmialy. Rodzice wykazali się pomyslowością w przebraniu, co bardzo wzbogaciło program.Stworzyliśmy razem - także z widownią, ktora właczyła się w śpiew, miły, ciepły nastrój poświąteczny.
Na koniec usyszliśmy miłe slowa od Pana Dyrektra i w dobrych humorach poszliśmy na lekcje.
BAL KARNAWAŁOWY 2020
W karnawale, w karnawale
zawsze idziemy na bale.
Każde dziecko duże małe,
lubi bale w karnawale.
Można zmienić się w królewnę,
w królewicza można też,
są cyganki, wróżki, żabki,
jest i batman, jest i jeż.
17 stycznia 2020 r. odbył się bal karnawałowy dla klas 1– 3.
Dzieci długo czekały na ten dzień. Dzięki pięknym, kolorowym dekoracjom
szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Zabawę poprowadził animator.
Układy taneczne, konkursy sportowe i taneczne stanowiły atrakcje dla wszystkich uczestników imprezy.Po tanecznych przeżyciach, uczniowie udali się na słodki poczęstunek do swoich klas. To był wspaniały dzień!
Tekst i zdjęcia: M. Wieczorek
9