• Aktualności

        • PACZKA NA KRESY
          • PACZKA NA KRESY

          • Na Kresach żyje wielu naszych Rodaków, którzy w czasie Świąt Bożego Narodzenia czekają na prezent z Ojczyzny. To bardzo ważna chwila w roku, kiedy łączą się ludzie, których rozdzieliła historia. Nasza szkoła zorganizowała zbiórkę darów w ramach akcji „Paczka na Kresy”. Akcję koordynowała psycholog szkolna pani Monika Kosuń oraz opiekunka szkolnego klubu wolontariatu pani Bożena Sulik. Akcja miała na celu podkreślenie więzi pomiędzy wszystkimi rodakami pozostającymi w kraju i za granicą. Zebrane dary to nie tylko świąteczny upominek, ale również wyraz pamięci o tych, którzy nie z własnego wyboru muszą żyć na obcej ziemi. Zebraliśmy 228 kg produktów spożywczych, 44 opakowania kawy i herbaty, 32 kg słodyczy, 82 konserwy, 9 kg przypraw, galaretek, itp., 17 opakowań oleju i oliwy, 20 opakowań proszków i płynów do prania, 91 opakowań artykułów kosmetycznych, 16 kg innych środków chemicznych, 4 kg środków opatrunkowych, 4 kg artykułów biurowych.Jeszcze przed Świętami nasze podarunki trafią więc wszędzie tam, gdzie biją stęsknione, polskie serca. Dzięki hojności Państwa - darczyńców osoby mieszkający na Kresach wzbogacą się nie tylko w wiele potrzebnych im artykułów, ale także poczują, że mają przyjaciół nawet kilkaset kilometrów od swoich domów. Paczka świąteczna z Polski zawieziona na Boże Narodzenie do naszych Rodaków na Kresach zawsze jest przyjmowana z wielkim wzruszeniem. Dyrekcja, zaangażowani nauczyciele oraz członkowie wolontariatu składają serdeczne podziękowania wszystkim ludziom dobrej woli za okazane serce, wspaniałomyślność i gotowość niesienia pomocy. Ta paczka z ojczyzny zawieziona w czasie świąt Bożego Narodzenia na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy tęsknią za Polską.

        • MUZEUM  EWOLUCJI I TEATR KAMIENICA W WARSZAWIE
          • MUZEUM EWOLUCJI I TEATR KAMIENICA W WARSZAWIE

          • 5 grudnia 2019 roku uczniowie z klas pierwszych pod opieką wychowawczyń wybrali się na wycieczkę do Warszawy w celu zwiedzenia Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki oraz obejrzenia spektaklu „Pomocnicy św. Mikołaja” w Teatrze Kamienica.

             

            W Muzeum Ewolucji uczniowie oglądali szkielety dinozaurów, które wyginęły wiele milionów lat temu oraz wiele gatunków owadów, roślin i ryb. Największe wrażenie zrobił wielki tarbozaur.

             

            Spektakl „Pomocnicy św. Mikołaja” wprowadził widzów w świąteczny nastrój. Dzieci brały czynny udział w tym przedstawieniu, aktorzy w każdej scenie zadawali  pytania i prosili o pomoc. Uczniowie niejednokrotnie mieli okazję wyjść na scenę.

            W przyjemny sposób poznali tradycję Bożego Narodzenia,  dowiedzieli się między innymi, skąd wziął się zwyczaj śpiewania kolęd, dlaczego opłatek jest cienki i renifery Świętego Mikołaja potrafią latać.

             

            Uczniowie z uśmiechem na twarzach wrócili z pogłębioną wiedzą o dinozaurach

            i tradycji Bożego Narodzenia.

             

             

             

            J. Gołębiewska, K. Kowalska, R. Matuszewska

        • CZTERY ŻYWIOŁY
          • CZTERY ŻYWIOŁY

          • Od kilku lat w harmonogram zajęć pozalekcyjnych dla uczniów naszej szkoły wpisały się wyjazdy na Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wyjazd odbył się z inicjatywy nauczycielki fizyki, p.Agnieszki Wróblewskiej. Wykład pod tytułem ,,Cztery Żywioły’’ poprowadził uwielbiany przez wszystkich uczniów p.Andrzej Gołębiewski. Zajęcia połączone z ciekawymi eksperymentami wzbudziły ogromne zainteresowanie naszych uczniów. Być może nawet sama fizyka jako przedmiot stanie się dla nich ciekawszy i bardziej porywający. Dodatkową atrakcją było miejsce – aula uniwersytetu, na której uczniowie mogli się poczuć jak studenci.

             

        • Z WIZYTĄ U KRÓLA JEGOMOŚCI
          • Z WIZYTĄ U KRÓLA JEGOMOŚCI

          • 3 grudnia 2019 r. uczniowie klas 1a i 1b wybrali się  na wycieczkę do Zamku Królewskiego

            w Warszawie na lekcję  „Skarbiec Króla Jegomości”. Dzieci poznawały historię zamku na podstawie opowieści przewodników, rekwizytów wykorzystanych podczas lekcji i odkrywania zamkowych zakamarków. W Zamku Królewskim zwiedzaliśmy Salę  Tronową, Pokój Marmurowy, Galerię Owalną, Salę Rycerską, a w nich widzieliśmy: piękne sztukaterie, portrety królów polskich, dzieła malowane przez Marcella Bacciarellego, arrasy brukselskie, portrety sławnych Polaków, dzieła wybitnych rzeźbiarzy i architektów.  Zwiedzaliśmy zamkowe Piwnice Książęce, w których zobaczyliśmy sklepienia krzyżowe, mury, posadzki.

            Bogactwo architektury, mnogość wytworów artystycznych zachęciła nas do zgłębiania wiedzy i dalszego zdobywania wiadomości na temat naszej historii. Podczas lekcji dzieci miały możliwość głębszego zastanowienia się nad różnicą pomiędzy wartościami materialnymi, a wartościami ponadczasowymi, takimi jak: talenty, wrażliwość, empatia, szacunek, sprawiedliwość  na podstawie dzieł znajdujących sią w Muzeum Zamku Królewskiego.

             

            Katarzyna Kowalska, Renata Matuszewska

        • ZŁOTO I SREBRO
          • ZŁOTO I SREBRO

          • 2 grudnia w Łomiankach odbyły się zawody tenisa stołowego dziewcząt i chłopców w kategorii: młodzież. Po bardzo zaciętej walce z drużynami z Izabelina , nasze uczennice: Amelia Przybylska, Wiktoria Pawluk i Patrycja Lubańska zdobyły złoty medal. Drużynie męskiej, w składzie której grali: Filip Zwoliński, Stanisław Dadacz i Szymon Markiewicz zabrakło niewiele do złota. Zdobyli w trudnej walce II miejsce.

            Amelia Przybylska najlepszą uczestniczką zawodów!!!

            Gratulujemy!

                                                                                                                           Opiekun Agata Chrzanowska

        • Jak na jarmarki, to tylko do Niemiec !!!
          • Jak na jarmarki, to tylko do Niemiec !!!

          • W dniach 1-3 grudnia 2019 r. uczniowie klas Vb i Vc pod opieką p.Agnieszki Wróblewskiej, p.Beaty Ciszewskiej i p.Krystiana Ciszewskiego wybrali się na wycieczkę kulturoznawczo-językową do Niemiec i Wrocławia. Klimat nadchodzących świąt i atmosfera jarmarków udzieliła się wszystkim uczestnikom. Uczniowie mieli możliwość skosztowania tradycyjnych niemieckich potraw świątecznych oraz przede wszystkim szlifować język niemiecki. A tu poradzili sobie świetnie! Po wyczerpujący dniach na jarmarkach uczniowie relaksowali się w hotelowym basenie. Niestety...wszystko, co dobre wszystko się kończy! Pozostają tylko wspomnienia i ...plany na przyszły rok!!! A już dziś życzymy wszystkim Frohe Weihnachten!

          • ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

          •  

            Już po raz 23 odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana przez Banki Żywności. Wolontariusze w ponad 3000 sklepów w 550 miejscowościach zbierali artykuły spożywcze, które trafią do podopiecznych organizacji charytatywnych. Pomoc dotrze do rodzin wielodzietnych, dzieci z domów dziecka, osób samotnych, chorych i bezrobotnych.W tym roku nasza szkoła aktywnie włączyła się do ogólnopolskiej akcji. Wolontariusze – uczniowie z klas VI, VII i VIII w Biedronce, Lewiatanie i Caarefour zachęcali mieszkańców Leszna do podzielenia się swoimi zakupami z najbiedniejszymi. Dzięki pomocy i zaangażowaniu wolontariuszy akcja cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Podsumowanie akcji już wkrótce.

        • Zabawa andrzejkowa klas I - III
          • Zabawa andrzejkowa klas I - III

          • 29 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa Andrzejkowa dla klas I-III zorganizowana przez SU pod opieką p. Ilony Grabarczyk i p. Magdaleny Zawieruchy. Nasza zabawa nie byłaby tak udana gdyby nie uczniowie klas VIId i VIIIa. To oni odpowiedzialni byli za wróżby i muzykę. A najlepszym wodzirejem pod słońcem była p. Ilona. Uczniowie klas I-III poznawali swoją przyszłość i bawili się na parkiecie razem ze swoimi Wychowawczyniami, którym bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie. Podziękowania należą się również p. Błażejowi Stecko za udostępnienie kolorowych świateł. 

            Dziękujemy wszystkim i do zobaczenia na następnych zabawach tanecznych. 

            Samorząd Uczniowski 

        • Andrzejki
          • Andrzejki

          • 28 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas IV-VIII. Licznie przybyli uczniowie mogli poznać swoją przyszłość przy stoliku z wróżbami. Bardzo dziękuję uczniom klas Ve, VIIIa i VIIIb za pomoc w organizacji naszej pierwszej w tym roku szkolnym dyskoteki. Podziękowania należą się również nauczycielom za poświęcony młodzieży wolny czas. Dziękujemy p. Dorocie Hałas, p. Ilonie Grabarczyk, p. Elżbiecie Zając, p. Paulinie Sędek,     p. Magdalenie Zawierusze p. Filipowi Bąkowi i p. Robertowi Kubikowi.

            Samorząd Uczniowski

        • ,,Z podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”
          • ,,Z podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”

          • Jedziemy na finał wojewódzki turnieju ,,Z podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”

            W dniu wczorajszym uczniowie rocznika U-10 oraz U-12 rozegrali turniej eliminacyjny Powiatu Warszawskiego Zachodniego w turnieju ,,Z podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”. Po podziale na grupy, rozpoczęły się prawdziwe piłkarskie emocje. Bezkonkurencyjni  okazali się chłopcy z klas II-III w składzie:  Krzysztof Pustelnik, Wiktor Krzywiec, Maciej Zwoliński, Aleksander Połeć, Jakub Woźniak, Jan Pawłowski, Jakub Perlan,  Mateusz Tymoszczuk, Szymon Rau, Wojciech Kielak. Dzięki świetnej grze zespołowej wywalczyli sobie miejsce w finałach wojewódzkich.  Tak wspaniały sukces jest również zasługą trenera KS ,,Partyzant Leszno" – Pana Piotra Smolarka. Jako trener rocznika U-12, co roku angażuje się w turniej Tymbarka i podczas wszystkich meczy przekazuje chłopcom bezcenną wiedzę, za co serdecznie dziękujemy. 

            Opiekun- Ilona Grabarczyk

        • KARATE
          • KARATE

          • Uczniowie klas I – V w dniu dzisiejszym mieli okazję zobaczyć pokaz karate w wykonaniu karateków z sekcji, która działa w naszej szkole od 2016 roku pod kierunkiem Senseia Łukasza Klimczewskiego. Swoje umiejętności zaprezentowali m. in. Stanisław Bryczek i Tomasz Włodarczyk (aktualni mistrzowie Polski) oraz zdobywczynie brązowych medali Weronika Wilczyńska i Oliwia Pełka. Stanisław i Tomasz z rąk pana Dyrektora otrzymali puchary za swoje sukcesy w Mistrzostwach Polski. Wszystkim zawodnikom karate – uczniom naszej szkoły życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy oczywiście na treningi karate, które odbywają się w naszej szkole.

        • Kiermasz ciast
          • Kiermasz ciast

          • Dużą popularnością cieszył się zorganizowany w dniu dzisiejszym przez uczniów klas VII i VIII kiermasz ciast. Pomysłodawcą kiermaszu był Pan Krystian Ciszewski. Udało się nie tylko zebrać fundusze potrzebne do wydrukowania kalendarzy na rok 2020 lecz także odkryć w sobie wiele nowych talentów! Uczniowie wykazali się niezwykłą przedsiębiorczością i zaangażowaniem! Dziękujemy bardzo serdecznie tym wszystkim, którzy wsparli naszą akcję, a Rodzicom za okazaną nam pomoc!!!

             

        • Złoty medal Adriana
          • Złoty medal Adriana

          • Jesteśmy bardzo dumni ze wszystkich sukcesów sportowych naszych uczniów.

            Ciężką i systematyczną pracą na treningach doskonalą swoje umiejętności i zdobywają puchary i medale.

            Zaskoczył jednak nas swoim sukcesem uczeń klasy 7A Adrian Liszkiewicz zdobywając złoty medal w Zimowych Otwartych Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym.

            Adrian jest zawodnikiem WOPR Sochaczew.

            Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów sportowych.

        • Kiermasz andrzejkowy
          • Kiermasz andrzejkowy

          • 27 listopada 2019 r. czyli jutro uczniowie klas VII i VIII zapraszają serdecznie na kiermasz ciast i wyrobów cukierniczych. Ciasta będą do nabycia w holu szkoły koło sklepiku szkolnego w godzinach 7.30-12.30 (lub do wyczerpania zapasów). Cena za sztukę to tylko 3,00 zł.

            Całkowity dochód z kiermaszu ciast przeznaczymy na wydrukowanie do każdej sali lekcyjnej okolicznościowego kalendarza na rok 2020 z naszymi zdjęciami oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej!

            Zapraszamy na kiermasz i już dziś życzymy smacznego !!!

        • 30 rocznica uchwalenia konwencji o prawach dziecka
          • 30 rocznica uchwalenia konwencji o prawach dziecka

          • Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka. W tym roku obchodziliśmy 30 rocznicę powstania tego dokumentu.

            Wraz z Unicef-em przystąpiliśmy do akcji #dlakażdegodziecka. 

            Nasi uczniowie udekorowali szkołę niebieskimi kwiatami i balonami, a sami 20 listopada przyszli ubrani do szkoły na niebiesko. 

            Pokazaliśmy, że nie godzimy się na łamanie praw dzieci w innych krajach!

            Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy włączyli się w akcję UNICEF-u.

            Samorząd Uczniowski

            wraz z koordynatorem

            Magdaleną Zawieruchą

        • Dzień Życzliwości
          • Dzień Życzliwości

          • Dnia 21.11 2019 roku klasy I –III  uroczyście obchodziły Dzień Życzliwości  i Pozdrowień.
            Na tę okazję wszystkie klasy przygotowały:

            • gazetkę klasowa o Sylwetce Kulturalnego Ucznia,
            • Łańcuszek Życzliwości ze słowa Życzliwość, w którym zawarte słowa odnosiły się do zachowań i postaw osób życzliwych,
            •  Ordery Życzliwości wg własnego pomysłu.

            Trzy najciekawsze i najbardziej oryginalne ordery z każdej klasy zostały zakwalifikowane do prezentacji i rywalizacji o nagrodę.

            Komisja, po burzliwych naradach, wybrała na poziomie klas zwycięskie prace. 

            Dzieci, wraz z wychowawcami,  bardzo zaangażowały się w przygotowanie do obchodów Dnia Życzliwości
            i Pozdrowień, czego dowodem są zdjęcia klasowych gazetek, wyróżnionych orderów i  uroczystego apelu.

            Mottem przewodnim spotkania były słowa: „Niech na Twych ustach króluje: proszę, przepraszam, dziękuję!” -zaczerpnięte z gazetki klasy Ic.

            Wszystkim życzymy, aby na co dzień, a nie tylko od święta spotykali ludzi życzliwych i z życzliwością wzajemną odnosili się do siebie.

            Koordynatorzy: pedagog szkolnyJoanna Bieńko

             psycholog szkolny Monika Kosuń

        • Rozstrzygnięcie konkursu "Cukrzyca oczami dziecka"
          • Rozstrzygnięcie konkursu "Cukrzyca oczami dziecka"

          • Laureaci konkursu plastycznego:

            ,,Cukrzyca widziana oczami małego dziecka’’


            Klasy 1
            1.Naraniecka Hanna
            2. Janowski Michał
            3. Białecka Blanka

            Klasy 2
            1. Domańska Kaja
            2. Zientara Maja
            3. Lipiński Adam

            Klasy 3
            1. Weber Sara
            2. Lasocka Wiktoria
            3. Jarzyna Alan


            Serdecznie gratulujemy!!!

        • Zakończenie akcji "Zwierzakowo"
          • Zakończenie akcji "Zwierzakowo"

          •  

            Zakończyliśmy jesienną akcję zbiórki darów dla bezdomnych zwierząt z Leszna i okolic. Zabraliśmy ponad 70 kg suchej i mokrej karmy, ciepłe koce i zabawki.

            Bardzo dziękujemy uczniom i mieszkańcom Gminy Leszno, którzy wspomogli naszą akcję.

        • Mamy "złoto"
          • Mamy "złoto"

          • Powiatowy finał unihokeja - kategoria młodzież dziewczęta. Po bardzo emocjonującej walce z zaprzyjaźnioną szkołą z Płochocina zdobyłyśmy złoty medal. Była moc, były łzy szczęścia i emocje na kosmicznym poziomie. Zawodniczką meczu została Amelka Przybylska. Brawo my! Trzymajcie za nas kciuki na kolejnych międzypowiatowych rozgrywkach. Złoty skład: Amelka Przybylska, Kinga Lipińska, Oliwia Grędzik, Gabrysia Grot, Ola Jeziorkowska, Angela Chłanda, Zosia Szewczuk, Zosia Chłystowska, Julianna Brewczyńsk, Julia Skowyra,

            Opiekun Agnieszka Kacprzyk

            Nauczyciele wf: Iwona Lewandowska, Agata Chrzanowska, Filip Bąk

        • OGŁOSZENIE
          • OGŁOSZENIE

          • 20 listopada to dzień uchwalenia Konwencji Praw Dziecka.
            W tym szczególnym dniu Dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują działania w imieniu swoich rówieśników - tych, których prawa są łamane.Pokażmy, że naszym dzieciom prawa dziecka nie są obojętne.Przyjdźmy tego dnia ubrani na niebiesko.Udekorujmy klasy, korytarze na niebiesko.
            Życzymy Wam wyjątkowego Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

             

        • Łańcuch dobra
          • Łańcuch dobra

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Batorego w Lesznie wraz z wychowawcami ponownie włączyli się w akcję charytatywną „Łańcuch Dobra” na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB zainicjowaną przez stowarzyszenia PRO SALUTE.

            Celem akcji jest pobicie zeszłorocznego rekordu w tworzeniu Najdłuższego Choinkowego Łańcucha z Papieru.

            Naszym zadaniem było wykonanie i zmierzenie klasowych łańcuchów.

            Paski, z których robiliśmy kółko do łańcucha miały długość 15 cm i szerokość 2-3 cm.

            Łańcuchy wykonywane były na zajęciach z wychowawcą 18.11.19 r.- w czasie 30 minut. Po tym czasie odbywało się mierzenie łańcuchów.

            Na poziomie klas  I- III najdłuższy łańcuch wykonała klasa II c – 96 m,

            na poziomie klas IV- VI  najdłuższy łańcuch wykonała klasa V a – 103 m,

            a na poziomie klas VII- VIII najdłuższy łańcuch wykonała klasa VII c – 74 m.

             

            Wspólnie ustanowiliśmy własny szkolny rekord, który wynosi:

            1 km 215 m 20 cm !!!

             

            Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom, wychowawcom, nauczycielom i   rodzicom za okazane serce!!!

             

            Pozdrawiamy:

            pedagog szkolny Joanna Bieńko

            psycholog szkolny Monika Kosuń

        • Akcja: "Góra grosza"
          • Akcja: "Góra grosza"

          • Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach w całej Polsce odbywa się wielka zbiórka monet pod nazwą Góra Grosza. Celem tej akcji jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną –
            w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. 
            Szkolny Klub Wolontariatu włącza się do ogólnopolskiej akcji
            i organizuje szkolną zbiórkę monet pod hasłem „Największa klasowa Góra Grosza”. 
            Każda klasa przygotowuje swoją własną skarbonkę i zbiera do niej grosiki. Uczniowie klas IV - VIII każdego dnia na pierwszej godzinie lekcyjnej wrzucają pieniążki do skarbonki, a następnie skarbonka zanoszona jest do pokoju pedagoga klas
            VII – VIII.
            Akcja trwa od 18.11 do 30.11.2019. Podsumowanie akcji 6.12.2019. Zapraszamy wszystkie klasy do udziału w akcji. Pamiętajmy, że jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

        • Wycieczka klasy Ib i IIc
          • Wycieczka klasy Ib i IIc

          • 7 listopada, uczniowie z klas Ib i IIc wybrali się na wycieczkę do Granicy w Kampinoskim Parku Narodowym.

            Uczniowie uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, podczas których poznali techniki modelowania, zdobienia i wykończenia. Każdy starał się stworzyć niepowtarzalną świąteczną ozdobę z gliny. Następnie uczestnicy wycieczki dostali mapy i audio przewodniki z pomocą których musieli odnaleźć wskazane punkty na terenie Ośrodka Muzealno -Dydaktycznego KPN. Podczas tego spaceru dotarli do skansenu budownictwa puszczańskiego, kapliczki wybudowanej przez leśników z okazji Odzyskania Niepodległości w 1918r., wieży widokowej, z której można podziwiać krajobraz i wypatrywać zwierzęta. Uczniowie odwiedzili cmentarz wojskowy, na którym spoczywa 800 żołnierzy poległych w 1939r. Po wielu zmaganiach na dzieci czekała gorąca herbata i kiełbaska z grilla. Na zakończenie wycieczki uczniowie spędzili czas na placu zabaw, gdzie spożytkowali resztki sił.

                        Był to dzień pełen wrażeń i zdobywania nowych umiejętności z zakresu techniki, przyrody i historii.

             

                                                                                               K. Kowalska, I. Szcześniak

        • Konkurs " Nasza Ojczyzna"
          • Konkurs " Nasza Ojczyzna"

          • Z okazji Święta Niepodległości w SP im. S. Batorego w Lesznie został zorganizowany konkurs plastyczny “Nasza Ojczyzna” dla uczniów z klas I-III pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.

            Konkurs cieszył się dużym powodzeniem i wzięło w nim udział 77 uczniów, którzy przygotowali ciekawe prace wykonane różnymi technikami plastycznymi.

            Celem konkursu było rozwijanie wiedzy historycznej, pogłębianie świadomości narodowej i kształtowanie patriotyzmu wśród najmłodszej społeczności szkolnej.

            Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy zwycięzcom.

                        Zwycięzcami zostali:

            z klas I - I miejsce – Zuzanna Dzięcioł

                     II miejsce – Jakub Biedrzycki

                     III miejsce –Wojciech Pieńkos

                     wyróżnienia – Michał Jankowski, Mikołaj Malesa - Stachurski

             

            z klas II - I miejsce –Konrad Mikłaszewicz

                      II miejsce – Gabriela Białecka

                      III miejsce – Kaja Domańska

                      wyróżnienia – Jagoda Dominiak, Szymon Rutkowski

             

            z klas III - I miejsce – Krystian Olczak

                       II miejsce – Michał Pol

                       III miejsce – Natalia Ryng

                       wyróżnienia – Wiktoria Drzazga, Nikola Kłębowska

             

            Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

             

                                                            Katarzyna Kowalska, Irena Szcześniak

        • Pogrzeb Honorowego Obywatela Leszna
          • Pogrzeb Honorowego Obywatela Leszna

          • 15 listopada uczniowie uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego Pana Edmunda Waleriańczyka – Honorowego Obywatela Gminy Leszno, zasłużonego mieszkańca naszej gminy i autora książek o historii Leszna. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział poczet sztandarowy.

             

        • Złota trąbka
          • Złota trąbka

          • 12 listopada, na zaproszenie pani Joanny Pachelskiej, gościli w naszej szkole muzycy
            z Łódzkiego Biura Koncertowego WIRTUOZ. Trio Złota Trąbka to mistrzowie instrumentów dętych: Marcin Błoszyk - trąbka,Maciej Malec - puzon i róg oraz Adrian Latosiewicz - instrumenty klawiszowe. Zabrali nas oni w muzyczną wędrówkę po świecie. Rozpoczęli od Prząśniczki naszego kompozytora Stanisława Moniuszki. Potem usłyszeliśmy przeboje muzyki europejskiej: Gorana Bregovicia Prawy do lewego, marsz z Aidy Giuseppe Verdiego, słynne włoskie O sole mio, Bolero - M. Ravela, Zorbę - Theodorakisa.Wędrówka poprowadziła nas do obu Ameryk, skąd rozbrzmiewało Mambo - taniec kubański, a także wiązanka przebojów Glena Millera.Młodzież naszej szkoły została zaproszona do czynnego udziału w koncercie: dzieci klaskały w rytm melodii, wydawały okrzyki do Passo-doble. Były też zgadywanki muzyczne z nagrodami. Kilka chętnych osób podjęło muzyczne wyzwanie: zadęciew ustnik trąbki, co nie okazało się łatwym zadaniem. Muzycy pożegnali się z nami, a młodzież szkolna będzie
            z niecierpliwością oczekiwała na następne muzyczne spotkanie.

        • 3 MIEJSCE W POWIATOWYM FINALE PIŁKI KOSZYKOWEJ DZIEWCZĄT KATEGORIA MŁODZIEŻ
          • 3 MIEJSCE W POWIATOWYM FINALE PIŁKI KOSZYKOWEJ DZIEWCZĄT KATEGORIA MŁODZIEŻ

          • Dziewczęta po mocnej, zaciętej walce przywożą brąz. Było ciężko. Drużyny miały wyrównany poziom. Każda z drużyn chciała być na podium. Dziewczęta dały z siebie wszystko, ale niestety zabrakło skuteczności i tym samym zajęły 3 miejsce. 

            Opiekun: Filip Bąk 

            Skład:

            Amelia Przybylska 

            Oliwka Grędzik 

            Kinga Lipińska 

            Gabrysia Grot 

            Ola Jeziorkowska 

            Amelia Budnik 

            Julia Skowyra 

            Zosia Szewczuk 

            Zosia Chłystowska  

        • Warszawska Olimpiada Młodzieży
          • Warszawska Olimpiada Młodzieży

          • Karatecy z sekcji, która działa w naszej szkole od 2016 roku, w niedzielę 17 listopada bardzo dobrze spisali się na zawodach, które odbyły się w Warszawie w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Na matach stawiło się ok 300 zawodników z mazowieckich klubów. Poziom turnieju był bardzo wysoki, tym bardziej cieszą miejsca medalowe naszych Uczniów.

            Pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej zajął Stanisław Bryczek (aktualny mistrz Polski w kata drużynowym). Drugie miejsce w tej samej kategorii zajął Tomasz Włodarczyk (również członek mistrzowskiej drużyny z MP). Chłopcy musieli pokonać wielu przeciwników. Spotykając się w finale, udowodnili, iż w chwili obecnej są w czołówce karateków w naszym regionie.

            Brązowy medal w swojej kategorii wiekowej zajęła Weronika Wilczyńska, pokonując zawodniczki z wyższymi stopniami uczniowskimi, co nas bardzo cieszy.

            Brązowy medal również zdobyła Oliwia Pełka w kata drużynowym.

            Bardzo dobrze spisali się również: Patrycja Wilczyńska, Kamila Karolak, Adam Włodarczyk, Stanisław Bryczek, Marcel Kawecki.

        • Indie, wielki i ciekawy kraj
          • Indie, wielki i ciekawy kraj

          • 15 listopada gościliśmy Panią Paulinę Nowakowską z projektem pt. " Indie, wielki i ciekawy kraj - spotkania z młodzieżą na temat kultury indyjskiej. Pani Paulina reprezentuje Polskie Stowarzyszenie Carrom, które od 2009 r. zajmuje się promowaniem w Polsce kultury indyjskiej i sportu.  

        • Warsztaty kulinarne
          • Warsztaty kulinarne

          • 14 listopada uczniowie klasy I A i C uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, które odbyły się w Szkole Gastronomicznej w Sochaczewie.
            Pod nadzorem kucharzy uczniowie robili kanapki z pastą jajeczną, serem, wędliną, warzywami, piekli ciasteczka, przygotowywali kremy. Wszystkie potrawy, które zrobili znalazły się na pięknie udekorowanym stole. Uczniowie ze smakiem zajadali kanapki i słodkie wypieki. Ponadto nauczyły się składania serwetek, właściwego zachowania się przy stole.
            Wysłuchały prelekcji na temat zdrowego odżywiania się i wpływu na nasze zdrowie.
            Na zakończenie pobytu zostały przeprowadzone zabawy taneczno- integracyjne.
            Bardzo serdecznie dziękujemy pani Umiastowskiej za zaproszenie nas na tak wspaniałe warsztaty kulinarne.

            Jolanta Gołębiewska

        • ŁAŃCUCH DOBRA
          • ŁAŃCUCH DOBRA

          • W br szkolnym nasza Szkoła ponownie przystąpiła do II edycji akcji charytatywnej Łańcuch Dobra, która odbędzie się 18.11.2019r. na pierwszej godzinie lekcyjnej we wszystkich klasach. Koordynatorami akcji są pedagog Joanna Bieńko i psycholog Monika Kosuń.Każda klasa do 18.11.19r. przygotowuje paski o długości 15 cm i szerokości 2-3 cm. W dniu 18.11.19r., paski,po zrobieniu kółek, będą łączone w łańcuch za pomocą kleju . Czas łączenia kółek i tworzenia klasowego łańcucha 30 minut. Po tym czasie przedstawiciele klas przynoszą łańcuchy do zmierzenia. Po zmierzeniu zabierają łańcuch do sali, który zostanie wykorzystany przez klasę do dekoracji choinki Bożonarodzeniowej. Łańcuchy mierzymy wg następującego porządku:kl. I-III i IV IIp Pani Kosuń i Bieńkokl. V-VI sala gimnastyczna Pani Bobin i Pan Bąkkl. VII- VIII sala widowiskowa
            Pani Zawierucha i Pan Stecko.

        • PORANIENI NA EDB
          • PORANIENI NA EDB

          • Nauka poprzez praktykę - czyli kurs pierwszej pomocy przedmedycznych w klasach ósmych z panem Krystianem Ciszewskim! Z nami możesz czuć się bezpiecznie!

        • GMINNE UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
          • GMINNE UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • 11 listopada, pani Wicedyrektor Wioletta Wawrzyniak z władzami samorządowymi naszej gminy oraz uczniami uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Odzyskania Niepodległości. Złożono kwiaty pod pomnikiem na placu przy Urzędzie Gminy, została odprawiona uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w kościele Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Lesznie oraz wysłuchano koncertu chóru kameralnego Ab Imo Pectore pod batutą Mariusza Latka.

        • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI NA SPORTOWO
          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI NA SPORTOWO

          • Dla uczczenia 101 rocznicy odzyskania Niepodległości - 11 listopada br. biegali uczniowie (Jakub Pawłowski - uczeń klasy VII zajął III miejsce na ok. 500 uczestników w 31 Biegu Niepodległości w Warszawie na dystansie 1918 m.), biegali rodzice, biegała dyrekcja. 
            Niektórzy nauczyciele pokonali 101 km na rowerze na 101 lat Niepodległej.

        • 101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
          • 101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

          • Z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 7 listopada br. po raz pierwszy wszystkie szkoły z gminy Leszno (Szkoła Podstawowa im. Stefana Batorego w Lesznie, Szkoła Podstawowa im. Powstańców 1863 Roku w Zaborowie i Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. płk. Jerzego Strzałkowskiego w Lesznie) wspólnie obchodziły to święto. Złożono kwiaty pod pomnikami żołnierzy walczących o niepodległość naszej Ojczyzny. Zaproszeni goście wraz z wójtem gminy Leszno, dyrektorami szkół, nauczycielami i uczniami przeszli ulicami Leszna, śpiewając pieśni patriotyczne. Na terenie Julinka odtańczono wspólnie poloneza, ponadto odbył się pokaz umiejętności kawaleryjskich, rozwiązywano quizy historyczne. Spotkanie było również okazją, by spróbować żołnierskiej kaszy i czarnej kawy zbożowej.

        • SZKOŁA DO HYMNU
          • SZKOŁA DO HYMNU

          • Na zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży włączyliśmy się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewaliśmy hymn narodowy w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11. Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.

        • ŻYWA LEKCJA HISTORII
          • ŻYWA LEKCJA HISTORII

          • 4 listopada uczniowie uczestniczyli w „żywych lekcjach z historii”, które poprowadził Pan Michał. Pokazy charakteryzują się niepowtarzalną atmosferą, niezwykle bogatą zawartością historyczną oraz wieloma akcentami humorystycznymi. Wszystkie zajęcia mają charakter interaktywny przy wykorzystaniu licznych rekwizytów, wiernych replik historycznych strojów, zbroi i oręża.

            Uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach o rycerzach. W czasie spotkania przekonali się kto mógł dostąpić zaszczytu pasowania? Czym był kodeks rycerski i czy za honor rzeczywiście warto było oddać życie? Jakim orężem walczyli rycerze, ile ważył miecz, a ile ważyła zbroja?

            Uczniowie klas IV-V dowiedzieli się jaki naprawdę był Rzym? Wyruszyli w tysiącletnią podróż po rubieżach państwa, od jego narodzin, aż po upadek. W czasie pokazu „Ave Roma” dowiedzieli się, jak to możliwe, że z maleńkiej osady powstało imperium, które w szachu trzymało cały starożytny świat. Poznali relacje, jakie panowały pomiędzy poszczególnymi warstwami społecznymi. Niektórzy poczuli na własnej skórze, czym była niedola niewolnika, czym chwała gladiatora, czym odpowiedzialność za państwo senatora, by na koniec ubrać piękną zbroję segmentową, chwycić za tarczę, włócznię i maszerować oraz walczyć, jak to mawiali starożytni, za wieczny Rzym.

            Uczniowie klas VI-VIII doświadczali Rzeczypospolitej XVII wieku: czasu wspaniałych triumfów i gorzkiej porażki, ludzi honoru i parszywych zdrajców, wielkiej potęgi i bolesnego upadku. „Szable w dłoń!” to opowieść o Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Poznali, jakie znaczenie miała i z jakich warstw składała się polska szlachta, poznali siedemnastowieczne stroje szlachcica i przenieśli się do szlacheckiego majątku, by po chwili wyruszyć na wojnę i tłumić kozacki bunt na Zaporożu, a następnie stanąć oko w oko z uzbrojoną w muszkiety armią szwedzkiego króla Karola Gustawa.

        • AKCJA: ZWIERZAKOWO
          • AKCJA: ZWIERZAKOWO

          • W dniach 28.10 – 8.11.2019 odbędzie się w szkole zbiórka darów dla bezdomnych zwierząt z Leszna i okolic.

            Zbieramy: kasze, ryż, makarony, jedzenie w puszkach dla psów i kotów, suchą karmę, koce, ręczniki i zabawki.

            Wolontariusze czekają na dary w godzinach 7.30 – 8.00 przy szatni klas 1-3.

            Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji.

        • "Szkoła pamięta"
          • "Szkoła pamięta"

          • Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Katarzyny Gawrońskiej i pana dyrektora Roberta Laszczki włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta". Celem jej jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.
            W sposób szczególny wspominamy tych, którzy są związani z historią naszej miejscowości, regionu, kraju. W czasie zbliżających się dni pamiętamy o zmarłych.
            30 października uczniowie włączyli się w akcję porządkując groby i zapalając znicze na grobach powstańców styczniowych, nauczycieli, księdza J. Raczkowskiego – Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, ks. M. Stefanowskiego – obrońcy mieszkańców Leszna w 1939 r. Upamiętnili żołnierzy, którzy zginęli podczas działań II wojny światowej.
            Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

        • Wspominamy tych, którzy odeszli...
          • Wspominamy tych, którzy odeszli...

          • W przededniu Święta Zmarłych najmłodsi uczniowie szkoły- klasa Ic- odwiedzili cmentarz wojskowy. Minutą ciszy uczcili pamięć żołnierzy poległych w walkach z wojskiem niemieckim w czasie II wojny światowej w Lesznie
            i okolicach.Następnie zapalili znicze przed tablicą pamiątkową.Spacerując między mogiłami żołnierskimi odczytywali ich nazwiska.

        • Przedstawienie "Madagaskar"
          • Przedstawienie "Madagaskar"

          • W dniu 24 października klasy V wraz z Wychowawczyniami udały się do Teatru Muzycznego w Łodzi na przedstawienie pt. : "Madagaskar". Była to barwna i pełna humoru opowieść teatralna o przygodach grupy zwierzęcych przyjaciół. 

        • Z WIZYTĄ W CZARNOLESIE
          • Z WIZYTĄ W CZARNOLESIE

          • 31 października br. uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej w Lesznie pod opieką p. Katarzyny Gawrońskiej – Anysz, p. Joanny Stachurskiej, p. Renaty Szymańskiej, p. Elżbiety Zając oraz p. Moniki Jusińskiej wyjechali na wycieczkę dydaktyczną dotyczącą życia i twórczości Jana Kochanowskiego.

            Pierwszym punktem wyprawy była Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, gdzie znajduje się kaplica i krypta Kochanowskich oraz Muzeum Regionalne. Pierwsza wzmianka o kościele pojawiła się w 1440 roku. Około 1610 dobudowano do niego kaplicę Kochanowskich, którą ufundował bratanek czarnoleskiego poety – Adam Kochanowski. Wykute w czerwonym chęcińskim marmurze popiersie Jana Kochanowskiego stanowi dziś jedyny bliski autentyczności wizerunek poety. Pod posadzką kaplicy znajduje się krypta, w której pochowani są rodzice poety i Jan z Czarnolasu. W Muzeum Regionalnym można było obejrzeć stroje, przedmioty codziennego użytku oraz biżuterię  z epoki odrodzenia, a w jednej z sal zapoznać się drzewem genealogicznym rodu Kochanowskich. Następnym etapem było Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, które zostało utworzone w 1961 roku. Przed budynkiem znajduje się pomnik przedstawiający stojącego i witającego przybyszów mistrza Jana. Muzeum posiada m.in. zbiór pierwszych wydań utworów Jana z Czarnolasu, oraz gobeliny nawiązujące tematem do sal, w których zostały wystawione. Każda z nich nawiązuje do następujących po sobie okresów twórczości Kochanowskiego. Pierwsza przedstawia renesansowe poglądy na rolę i miejsce człowieka w świecie, które znajdują swoje odzwierciedlenie w dorobku poety. Kolejne dokumentują okres dworski i czarnoleski. Sala czwarta wprowadza nas w tematykę obywatelską i patriotyczną, której literackim świadectwem jest Odprawa posłów greckich. Natomiast ostatnia z nich pokazuje przejawy kultu Kochanowskiego oraz podkreśla trwałość tradycji czarnoleskiej w polskiej kulturze. Muzeum może poszczycić się również pamiątkami bezpośrednio związanymi z poetą: dębowym fotelem z herbem Korwin, a także żelaznymi drzwiami z jego dworku. Na terenie kompleksu znajduje się kaplica wzniesiona na szczątkach domu Jana Kochanowskiego. Muzeum otoczone jest pięknym parkiem, a w miejscu słynnej lipy, pod którą według tradycji siadywał i pisał Jan Kochanowski, stoi XIX-wieczny, kamienny obelisk z symbolicznym sarkofagiem Urszulki, oraz popiersiem Piotra Kochanowskiego.

            Szpaler drzew doprowadził nas przed legendarny kamień z czasów poety. Związana jest z nim legenda, że ten, kto na nim usiądzie, zostanie natchniony i w niedługim czasie zyska sławę. Można sobie tylko wyobrazić, jak ogromnym powodzeniem cieszył się obelisk.

            Monika Jusińska

        • „MAG czyli NAJSŁYNNIEJSZE MIEJSCA I BUDOWLE ŚWIATA W ZASIĘGU RĘKI” - INNOWACJA PEDAGOGICZNA
          • „MAG czyli NAJSŁYNNIEJSZE MIEJSCA I BUDOWLE ŚWIATA W ZASIĘGU RĘKI” - INNOWACJA PEDAGOGICZNA

          •  

            Wyobraźnia przestrzenna w dużej mierze wpływa na całokształt rozwoju dziecka. Kształcenie jej jest jednym z głównych celów edukacyjnych stawianych przed szkołą i nauczycielami choćby przez Podstawę Programową w nauczaniu matematyki. Rozwijanie jej należy jednak zacząć już od najmłodszych lat.Klocki magnetyczne to rewelacyjna zabawa edukacyjna, oparta na łączeniu magnetycznych pałeczek z niklowanymi kulkami. Dzięki magnetycznej sile drążków możliwe jest przedstawienie wielu fascynujących zjawisk w przystępny i ciekawy sposób. Samodzielne konstruowanie modeli i brył doskonale rozwija wyobraźnię przestrzenną i pozwala przyswoić podstawowe zasady geometrii. Pozwala opanować trudne do zrozumienia tematy poprzez zabawę i łamigłówki. Jedynym ograniczeniem jest tu nasza własna fantazja.Innowacja objęła dzieci klas IV a i IV b. Program realizowany jest przez panią Magdalenę Zawieruchę jako cykl zajęć dodatkowych prowadzonych systematycznie na stałej grupie osób, raz na dwa tygodnie przez cały rok szkolny 2019/2020.Ćwiczenia będą dotyczyły budowania z klocków najciekawszych budowli świata i miejsc. Praca, w zależności od liczby uczestników, będzie odbywać się w grupach bądź indywidualnie. Dodatkowo przed każdymi zajęciami praktycznymi będzie ok.15 minutowa prezentacja na tablicy interaktywnej przybliżająca historię danego obiektu i ciekawostki z nim związane.Umiejętność myślenia przestrzennego jest niezwykle ważna w procesie rozwoju dziecka. Z obserwacji i badań wynika, że uczniowie mają coraz większe trudności z uczeniem się matematyki, zwłaszcza geometrii. Tymczasem zamiast ćwiczeń w domu, dzieci często wybierają zabawę z wykorzystaniem gier komputerowych i telewizyjnych.Proponowane zajęcia nie zastąpią tradycyjnego uczenia się, będą jednak doskonale pobudzały wyobraźnię, stymulowały do myślenia.To już było:✓ Piramida Cheopsa – najbardziej tajemniczy cud świata✓ Świątynia Majów✓ Wieża Eiffla - Żelazna Dama

        • Mazovia
          • Mazovia

          • W piątkowe przedpołudnie 25 października, osiem zespołów reprezentujących gminy członkowskie Stowarzyszenia Gmin Zachodniego Mazowsza „Mazovia” rozegrało w Brwinowie turniej unihokeja.Rywalizacja budziła wielkie emocje, a zwłaszcza podczas wykonywania rzutów karnych o trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej. Ostatecznie drużyna z Leszna stanęła na podium zajmując trzecie miejsce. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Opiekun Ilona Grabarczyk

        • Święto Biblioteki
          • Święto Biblioteki

          • W dniach 21-28 października obchodziliśmy Święto Biblioteki z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych.

             W tym czasie :

            • przeprowadziliśmy  konkursy:

              – Mistrz Pięknego Czytania  - dla uczniów klas IV, V, VI

             

                  I miejsce i tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymała ZOSIA WUDARSKA  z kl. IVa

                  II miejsce i tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania – OLA WIERZBICKA z kl. VIb

                  III miejsce i tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania – MAJA ŁUCZKO z kl. VIa

                

                 Zwycięzcy będą reprezentowali naszą szkołę w etapie powiatowym tego konkursu

                 (w kwietniu).

             

               - Mistrz Metafory – dla uczniów kl. VI, VII, VIII

                 I miejsce i tytuł MISTRZA METAFORY otrzymała ALICJA TOPÓR z kl. VIIa

                 II miejsce i tytuł WICEMISTRZA METAFORY – BASIA SENDER z kl. VIId

                 III miejsce i tytuł WICEMISTRZA METAFORY – OLIWIA SZYSZ z kl.  VIIc

             

            W obydwu konkursach wzięli udział wcześniej wyłonieni Klasowi Mistrzowie.

             

            • na uczniów z klas I, II i III w bibliotece czekały zadania i zagadki z Krainy Bajek;
            • zadaniem uczniów z klas IV i V było wyszukiwanie określonych informacji w różnych źródłach;
            • natomiast uczniowie z klas VI, VII i VIII  przygotowywali się do konkursu frazeologicznego (efekty były widoczne  – korytarze  oklejone  związkami frazeologicznymi).

            Na zwycięzców konkursów, którym gratulujemy, czekały dyplomy i nagrody rzeczowe. Natomiast na wszystkich za wykonanie zadań coś słodkiego.

            Święto stało się okazją zarówno do zdobywania nowej wiedzy, zaprezentowania i doskonalenia  umiejętności, jak  i do odwiedzenia biblioteki i dobrej zabawy.

                                                                                                                                                             Grażyna Nieporęcka

        • Głowy nie od parady
          • Głowy nie od parady

          • W poniedziałek 28 października  miał miejsce Wielki Finał konkursu językowego o tytuł Szkolnego Mistrza Metafory. W szranki stanęli  wcześniej wyłonieni  Klasowi Mistrzowie Metafory.   Stoczyli bezkrwawy bój w teleturnieju  wzorowanym na  „Jednym z dziesięciu|” brawurowo poprowadzonym przez  Michała Zbińkowskiego ucznia  VIII a w asyście niezawodnych koleżanek            z klasy.                                                         

                         Po zaciętej walce na znajomość metafor związanych z częściami ciała na podium stanęły:

            Alicja Topór uczennica VIIIa Szkolna Mistrzyni Metafory, która rozłożyła na łopatki konkurencję  oraz dwie Wicemistrzynie  Barbara Sender z VIId  i Oliwia Szysz z VIIc. Zwyciężczynie odebrały nagrody z rąk pana Roberta Laszczki  Dyrektora Szkoły  gorąco kibicującego miłośnikom języka ojczystego.
                           Konkurs pt.: „Frazeologiczny człowiek” zorganizowałyśmy  wspierane przez wszystkich wychowawców  w ramach obchodów Święta Biblioteki. Celem  zmagań było wzbogacenie języka  uczniów o  wychodzące z użycia związki frazeologiczne. Wszyscy  szukali w „Słowniku frazeologicznym” metafor związanych z ciałem człowieka, np. mieć głowę nie od parady, złota rączka, z sercem na dłoni, słoń komuś na ucho nadepnął……., gromadzili je w swoich salach  (na tablicach, szafach, drzwiach …..) i zapamiętywali  znaczenia. W tygodniu poprzedzającym finał zbiory „wyległy” na szkolne korytarze i „zaczepiały”  przechodzących.

            Mamy nadzieję, że twórczy wysiłek się opłacał.  Uczniowie przyjrzeli się językowi, dostrzegli jego walory, sprawdzili się, zdobyli nagrody i , co najważniejsze, wzbogacili słownictwo. 

             

                                                                                                                 Maria Egermeier i Grażyna Nieporęcka

             

            *mieć głowę nie od parady - mieć dobrze (poukładane) w głowie

        • Wykłady z fizyki
          • Wykłady z fizyki

          • W sobotę 19 października 2019 r. uczniowie klas VIII uczestniczyli w wykładzie pt.  "Energia i jej przemiany" na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia poprowadził prof. dr hab. Andrzej Wysmołek. Wykłady te mają na celu zainteresowanie młodzieży fizyką poprzez przedstawienie różnorodnych doświadczeń i pokazów. Stanowią doskonałe uzupełnienie lekcji szkolnych.

        • ,,Taneczny Dzień Komisji Edukacji Narodowej”
          • ,,Taneczny Dzień Komisji Edukacji Narodowej”

          • 15 października br. w naszej szkole odbyła się wesoła uroczystość z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie z klasy VI d z wrodzonym talentem zaprezentowali wiersze Jana Brzechwy- ,,Samochwałę”, ,,Skarżypytę” oraz ,,Kłamczuchę”, a także utwór ,,Jestem pytany”. Cała klasa zaśpiewała piosenkę, do której słowa i choreografię ułożyła pani Joanna Pachelska. Ponadto chłopcy z ogromnym zaangażowaniem zagrali skecz o szkolnych uwagach. Nie zabrakło również humoru zeszytów szkolnych oraz życzeń dla nauczycieli. Nie sposób nie wspomnieć o roli reżysera i szalonej asystentki, jak również o rewelacyjnych tancerzach – Aleksandrze Jeziorkowskiej i Leonie Jaźwińskim.  Ci uczniowie klas ósmych to wielokrotni laureaci turniejów tanecznych w kategorii E. Zaprezentowali rumbę, jive’a oraz na zakończenie piękne tango.

                                                          Wychowawczyni klasy VI d pani Sylwia Walicka